Taşınmaz satışında düşük bedel gösterilemeyecek!

featured
service

Tapuda rayiç bedelden satış gösterilmesinin önüne getirilecek olan zorunlu ekspertiz düzenlemesi engellenilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 25 Ekim’de onaylanan 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında bir kritik düzenleme de konut satışı ve tapu harcı tahsilatına yönelik yapıldı.

Yıllık program içerisinde “Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak suretiyle vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkinleştirilecektir. Bu çerçevede ilgili bakanlıklar sistemin tasarımı ve uygulamasına ilişkin düzenlemeler ile gerekli altyapıyı birlikte oluşturacaklardır” ifadeleri ile tapuda ekspertiz zorunluluğu için ilk adım atılmış oldu.

Söz konusu düzenlemenin yasalaşması ve ilgili yasal düzenlemelerin atılması durumunda 2023 yılında konut alım ve satımlarında tapuda ekspertiz raporu zorunlu hale gelecek. Yani konut satışında evin değeri artık rayiç bedel ya da kişilerin beyanı üzerinden değil ekspertiz raporunda belirlenen tutar üzerinden hesaplanacak.

Merkez Bankası tarafından açıklanan son konut fiyat endeksi raporuna göre Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1,5 milyon TL barajını aşarken bu da alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 oranında hesaplanmak üzere tapu harcının en düşük 60 bin TL olarak hesaplanması anlamına geliyor.

2664 kez okundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Taşınmaz satışında düşük bedel gösterilemeyecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam