Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı İle İkinci Mücadele

featured
service

       Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “İlimizde 1997 yılından bu yana görülen Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı (Hyphantria cunea) 300’den fazla bitki türüyle beslenebilme ve çok yüksek miktarda çoğalma kabiliyetinde olması nedeniyle hem bitkisel üretimi tehdit etmekte hem de insanların yaşam alanları olan evlerin balkonlarına ve çatı aralarına girerek sosyal yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir.

İlimizde her yıl Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı 2 döl vermekte olup 1. neslini haziran ayında, 2. neslini ise ağustos ayında vererek önemli ölçüde zarar meydana getirmektedir.  Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının ekonomik zarar eşiği üzerine çıkmasını engellemek amacıyla gerekli ilaçlı mücadelenin geciktirilmeden ve İl genelinde eş zamanlı olarak yapılması zararlının yoğunluğunun azalmasında ve gelecek yıl zararının önlemesi amacıyla önemli katkı sağlayacaktır.

Yapılan arazi çalışmaları kapsamında bir Amerikan Beyaz Kelebeği dişisi bir nesilde; beslenme ve çevresel faktörlere göre değişmekle birlikte ortalama 200 ila 2000 arasında yumurta koyabilme kabiliyetindedir. Bu oran böceğin hızlı bir şekilde popülasyonunun bir nesilde %100 ‘e varan oranlarda artırma yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının bir bölgeden başka bir bölgeye taşınması çok hızlı olmakta ve yeni beslenme alanları meydana getirebilmektedir.

Konunun önemine istinaden; 2022 yılında ilk nesilde Bakanlığımız ve Ziraat Odalarının katkılarıyla alınan iki makine ve İl Özel İdare bütçesinden temin edilen ilaçlar ile İlimiz Merkez ve İlçelerinde köy ortak alanları, meralar, mezarlıklar İl Müdürlüğümüz ekipleri tarafından zararlı ile mücadele kapsamında ilaçlanmıştır. Ancak ikinci neslin çıkış yapmaya başladığı bu günlerde ise ikinci neslin daha yoğun ve daha tahripkâr olacağının bilinmesi, üreticilerimizin bu konuda daha duyarlı olmaları, kendi bağ ve bahçelerinde gerekli kontrolleri yapmaları, Fındık hasadının başladığı bu günlerde üreticilerimizin zararlıyı görmeleri durumunda yumurta paketlerinin ve böceğin yumurtadan çıkan ve dağılmadan önce böcek keselerini toplayarak imha etmeleri hem çevre hem de insan sağlığını önemli ölçüde korumuş olacaktır.

Yapılacak ilaçlı Mücadelelerde ise Entegre Mücadele Prensipleri (IPM) esas alınmalı, popülasyon yoğunluğu dikkate alınarak zararlının meydana getireceği zararın ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak esas amaç olmadır.  İlaçlı mücadelede özellikle arılara ve faydalı böceklere zarar vermeyen çevre dostu ilaçların kullanılmasının önemli olduğunu, üreticilerimizin ilaç seçiminde İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurarak reçete yazdırmalarını, reçete sonucunda yazılan ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları büyük önem arz etmektedir.

İlaçlı mücadeleden 10-15 gün sonra ağaçlar kontrol edilmeli yeni bulaşma ya da yeni açılan yumurta paketleri varsa ikinci bir ilaçlı mücadele yapılmalıdır.

Ayrıntılı bilgi için üreticilerimiz İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapabilirler.”

5220 kez okundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı İle İkinci Mücadele

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!