Yığılca’da organik tarım projesi – Yığılcanınsesi Gazetesi

featured
service

Yığılca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün projesi ile ilçede ilk kez organik tarım projesi uygulamaya alındı.

Organik tarım projesi kapsamında ilçede ilk kez uygulanan proje ile üreticilerin sertifikasyon hizmet alımı, toprak analiz ücreti ve bordo bulamacı ihtiyaçları karşılandı.

Yapılan projede, Tarımsal faaliyetlerde gereğinden fazla kullanılan girdilerin, insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri zamanla artan oranda hissedilmeye başlandığı ifade edilerek sadece verim artışını değil, aynı zamanda insan sağlığını ve çevreyi korumayı esas alan sürdürülebilir tarım sistemleri önem kazanması hedefleniyor.

Organik Tarım Çalışmaları konularında üreticilerin bilinçlenmesi amacıyla Yığılca ilçesinde fındıkta organik tarım projesi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince yürütülüyor.

Yığılca ilçesinde 2010 yılından itibaren, Organik Tarım yapan çiftçilere toplam 3.630.084,16 TL destekleme ödemesi yapıldı.

Projenin 2023 yılında 50 kişiyle yürütülmesi ile İlçede  Tarım danışmanlığı Sistemi de oluşturularak  Projede yer alan çiftçilerin bu sisteme de dahil edilmesi amaçlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yığılca’da organik tarım projesi – Yığılcanınsesi Gazetesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!