Periampuller Bölge Tümörlerinde Hayat Kurtaran Yöntem: “Pankreatikoduodenektomi”

featured
service

Cerrahinin en büyük ameliyatlarından biri olan ve deneyimli bir cerrahi ekip gerektiren pankreatikoduodenektomi (Whipple) operasyonu Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde başarıyla uygulanıyor. Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Organ Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi operasyonları gerçekleştiren Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Peker,  “Periampuller Bölge Tümörleri” hakkında bilgi verdi.

Safra kanalı ve pankreatik kanalın birleşerek onikiparmak bağırsağına açıldıkları yeri ‘ampulla’ olarak tanımladıklarını bildiren Prof. Dr. Peker, “Ampullanın kendi tümörleri, safra kanalının son kısmındaki tümörler, Pankreas başı tümörleri, onikiparmak bağırsağı tümörleri “Periampuller Bölge Tümörleri” olarak tanımlanır. Bu tümörlere yapmış olduğumuz cerrahide; Pankreas başını safra kesesi kanalının üstüne kadar olan safra kanalını ve safra kesesi ile birlikte ve onikiparmak bağırsağını tamamen çıkarırız. Eğer tümör çok büyükse ve mide de etkilenmişse midenin bir kısmını da bu parçaya dâhil ederek çıkarırız. Rezeksiyon dediğimiz çıkarma işlemi bittikten sonra sistemin bütünlüğünü sağlamak amacıyla ince bağırsaktan hazırlamış olduğumuz segmenti çıkarmış olduğumuz onikiparmak bağırsağı yerine çekerek sırasıyla pankreatik kanalı,  safra kanalı ve mideyi tekrardan ince bağırsağa ağızlaştırarak bütünlüğü sağlamış oluruz.” dedi.

“25 Hastamızı Şifa İle Taburcu Ettik”

Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde son iki yılda bu hastalık nedeniyle 25 hastaya pankreatikoduodenektomi (Whipple) operasyonu gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Peker,   “Hastalarımızdan sadece ikisinde ikinci bir cerrahi gerektirmeyen sorunlar gelişti. Bu sorunları da takiple kendiliğinden düzeldi ve 25 hastamızı şifa ile taburcu ettik.” şeklinde sözlerini tamamladı.  

Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde bu zorlu ve özellikli ameliyatların gerçekleştirilmesinde iyi bir ekip çalışmasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Kemal Peker, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fuat Çetin ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Özlem Ersoy Karka başta olmak üzere emeği geçen tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Hastalardan Teşekkür!

Bir buçuk yıl önce Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde geçirdiği operasyon sonrası sağlığına kavuşan Sevim Aksu, “ Mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi ve diz arkalarımda kaşıntı şikayetlerim vardı.  Şimdi kendimi daha iyi hissediyorum. Doktorumuz Kemal Hocaya çok teşekkür ederim. “diye konuştu.   Ereğli’den gelerek Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi olan Kübra Karaduman ise “Doktorumuza, hemşirelerimize çok teşekkür ediyorum.  Buraya gelmeden önce 3 doktora daha gittim.  En son doktorum tümörü tespit etti. Daha sonra beni Düzce’ye yönlendirdi.  5 hafta oldu ameliyat oldum, şimdi çok daha iyiyim.” ifadelerini kullandı. Ameliyatının çok rahat geçtiğini söyleyen Müzeyyen Ören de, Prof. Dr. Kemal Peker ve ekibine teşekkürlerini iletti.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay da bu özellikli ameliyatı üniversite hastanesinde gerçekleştiren Prof. Dr. Kemal Peker ve ekibini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Periampuller Bölge Tümörlerinde Hayat Kurtaran Yöntem: “Pankreatikoduodenektomi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!