Düzce Üniversitesi, “Kripto Paraların Ekonomi Politiği”

featured
service

     Deneyim ve paylaşım platformu olan ve her ayın üçüncü Perşembe günü gerçekleştirilen Açık Kürsü uygulaması bu ay, Düzce Üniversitesi Akçakoca Yerleşkesi’nde düzenlendi.  

Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Açık Kürsü konusu “Kripto Paraların Ekonomi Politiği” oldu. 4. Açık Kürsü etkinliğine; öğrencilerin yanı sıra, öğretim üyeleri ve idari personellerden bu alana yatırım yapmak isteyen çalışanlar da ilgi gösterdi. Öğrencilerin açık görüş, yorum ve eleştirileri ile başlayan etkinlikte, Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayfer Gedikli önemli bilgiler paylaştı. Kripto paranın mekanizması, uygulanma şekli, riskleri, blok zincir ve ülkelerin bu alana olan yaklaşımları konusunda aydınlatıcı açıklamalarda bulundu. Oldukça verimli ve interaktif şekilde gerçekleşen programda, öğrenciler konu hakkında akıllarına takılan soruların cevaplarına ulaştı.

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Akçakoca Meslek Yüksekokulu öğrencileri ise, “Dijital Dünyada Akıllı Makineler ve Beyinler” konusunda fikir ve görüşlerini paylaştı. Etkinlikte, akıllı dijital sistemlerin beyni olan mikro işlemcilerin tarihçesinden bahsedilerek, zaman içerisinde mikroişlemcilerin gelişim ve dönüşümleri ile birlikte gelinen noktada sanal gerçeklik, makine öğrenmesi ve insansı robotlar tartışıldı. 

Akıllı sistemlerin en önemli örneklerinden olan insansı robotların geçmişten günümüze gelişimi incelenerek en önemli robot Ar-Ge firması olan Boston Dynamics robotları incelendi. Bilgisayar Programcılığı öğrencisi Ömer Faruk Çetinkaya kürsüde Meta-Verse kavramından bahsederek günümüz insanlarının neden sanal gerçeklik gibi bir sisteme ihtiyaç duyduğu üzerinde durarak katılımcılara sorular yöneltti. Bilgisayar Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Emrah Mercan ise katılımcıların her geçen gün akıllanan makinelerin insan hayatı üzerine yapacağı olumsuz etkileriyle ilgili sorularını cevaplandırarak etkinliğe katılan katılımcılara teşekkürlerini iletti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Düzce Üniversitesi, “Kripto Paraların Ekonomi Politiği”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!