Budama Ekipmanı Dağıtım Töreni Yapıldı

featured
service

    Proje ile Düzce ilinde fındık alanlarında doğru tarım teknikleri uygulayarak İlimiz, Ülkemiz ve Dünya tüketicisine daha kaliteli ve daha fazla fındık üretimi yapılması ve bu hususta fındıkta budamanın önemini belirtilmesi ve çiftçilerimizin budama elemanı olarak yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen budama ekipmanı dağıtım törenine katılan Vali Cevdet ATAY çiftçilere ekipmanlarını dağıttı. Konu ile ilgili Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Toplam proje bütçesi 487.000 TL olan Düzce İlinde Fındık Üretiminde Budama Elemanı Yetiştirilmesi ve Üretimin Artırılması Projesinden yararlanacak üreticilerimiz konusunda uzman eleman olması amacıyla 1’er haftalık fındık yetiştiriciliği, budama ve gübreleme konularında teorik ve arazide pratik eğitime tabi tutuldu. Belirlenen 150 üreticinin en az 3 dekar büyüklüğünde fındık bahçesine sahip olması, yeniliklere açık, öncü çiftçi vasfında olması tercih edildi. Belirlenen çiftçilerimize % 62 Bakanlık (300.000 TL),  %  38 Çiftçi Katkısı (187.000 TL) ile budama işlemlerinde kullanılmak amacıyla toplam 150 adet motorlu testere, 150 adet el testeresi, 150 adet el makası dağıtımı yapıldı.

İlimiz genelinde yürütülmekte olan projenin başarılı olması sonucu çiftçilerimiz budama konusunda bilinçlendirilecek bu sayede ekonomik açıdan değerli olan fındığın ilimizde daha fazla ve kaliteli üretilmesi ile başta üreten çiftçilerimiz olmak üzere İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine katkı sağlanmış olunacaktır” 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Budama Ekipmanı Dağıtım Töreni Yapıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam