Rusya: Azerbaycan kendi topraklarında operasyon yapıyor

featured
service

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmede, Dağlık Karabağ ile ilgili yaptığı açıklamada Rusya’nın ihtilafın tüm taraflarıyla yakın temas halinde olduğunu; gerginliğin azaltılması ve sorunun barışçıl yollarla çözülmesi istikametinde ilerleyeceğini umduğunu vurguladı.

Putin açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

“Çatışmanın tüm taraflarıyla çok yakın temas halindeyiz. Umarım gerilimi azaltmayı başarabilir ve bu sorunun çözümünü barışçıl bir yola sevk edebiliriz.”

Putin, Rus barış gücü askerlerinin ana üssünde binden fazlası çocuk olmak üzere 2 binden fazla sivilin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca Putin, Karabağ’da bulunan Rusya’ya ait barış gücü askerlerinin çatışmaya dahil olarak tüm taraflar ile çok aktif bir şekilde çalıştığını ve sivil halkı korumak için ellerinde gelen her şeyi yaptıklarının altını çizdi.

PESKOV: AZERBAYCAN KENDİ TOPRAKLARINDA OPERASYON YAPIYOR

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere Azerbaycan ordusunun Karabağ’daki yerel antiterör faaliyetlerini değerlendirdi.

Karabağ konusunda Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki 2021-2022 tarihli üçlü anlaşmaları dikkate aldıklarına işaret eden Peskov, “Şu anda arşivler açısından önemli bir başka husus da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Azerbaycan’ın 1991 itibarıyla olan topraklarını tanımasıdır. Bu, Ermeni tarafının Karabağ’ı Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak tanıdığı anlamına geliyor.” diye konuştu.

Peskov, bunun anlaşmalardaki bazı hükümleri önemli ölçüde değiştirdiğini vurgulayarak, “Özellikle Ermeni tarafının Karabağ’ı Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanıma yönündeki resmi kararından sonra, bize yönelik bu tür serzenişleri kabul etmiyoruz. Bize yöneltilen bu tür suçlamalar kesinlikle asılsız ve dayanaksızdır. Hukuki açıdan Azerbaycan’ın kendi topraklarındaki eylemleri söz konusudur.” ifadelerini kullandı.

Sputnik, AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rusya: Azerbaycan kendi topraklarında operasyon yapıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam