İsrail’den kültür katliamı! UNESCO Temsilcisi duyurdu

featured
service

Paris’teki Arap Dünyası Enstitüsü’nde (IMA), “Gazze: Yıkım Nereye Kadar Devam Edecek?” başlıklı konferansta, İsrail’in aylardır devam eden saldırıları sonucu tahrip edilen Gazze’deki kültürel mirasın korunması ve yeniden inşa edilmesi konuşuldu.

Etkinliğe, arkeolog ve araştırmacı Rene Elter, Çatışma Bölgelerinde Mirasın Korunması İçin Uluslararası Birliğin Program Müdürü Elke Selter, Fransa merkezli Mediapart haber sitesinin sahibi Edwy Plenel gibi birçok kişi katıldı.

Elias Sanbar, konuşmasında bu savaşın sadece Gazze’ye değil, tüm Filistin’e yönelik bir saldırı olduğunu belirtti. İsrail’in Filistin halkının kültürünü yok etmeye çalıştığını ifade eden Sanbar, İsrail ordusunun bölgede Filistinlilerin kültürel mirasını “çaldığını” vurgulayarak, bu savaşın uzun süreceğini ve ciddi sonuçlar doğuracağını dile getirdi.

Sanbar, Filistin halkının 1 asırdır yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, 1948’deki Nakba’dan sonra mücadele etme fikrinin canlandığını söyledi. Gazze’nin “açık hava mezarı” haline geldiğini ifade eden Sanbar, İsrail’in UNRWA çalışanlarına yönelik iddialarına da değindi ve Batılı güçlerin bu kuruma yönelik finansman kesme çabalarını eleştirdi.

Arkeolog Rene Elter, Gazze’de yıllardır faaliyet gösterdikleri “İntikal” programı ile gençlere kültürel miraslarını koruma eğitimi verdiklerini aktardı. Gazze’deki yıkımın boyutu hakkında bilgi verememelerine rağmen, şehrin tarihi kent merkezindeki yıkımın etkileyici olduğunu belirtti. Elter, şu anda Gazze’ye giriş yapılamadığı için kültürel miras alanlarının muhafazasının önemli olduğunu ve gelecekte bu alanların yeniden inşa edilmesinin gündeme gelebileceğini ifade etti.

Uluslararası hukuka göre bir miras alanını hedef almanın suç teşkil ettiğini hatırlatan Elke Selter, bölgedeki kültürel mirası korumanın Gazzeliler ve Filistinliler için önemli olduğunu vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İsrail’den kültür katliamı! UNESCO Temsilcisi duyurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam