Heyecanlandıran doğal gaz açıklaması: Türkiye büyük balık yakaladı

featured
service

Türkiye, enerji bağımsızlığını artırmak ve yerli kaynaklara dayalı enerji üretimini güçlendirmek amacıyla Karadeniz’de yürüttüğü doğal gaz arama ve üretim faaliyetlerine odaklanıyor. Bu kapsamda, Zonguldak açıklarındaki Sakarya Gaz Sahası’nda günlük 2,7 milyon metreküp üretim sağlanarak toplam gaz rezervi 710 milyar metreküpe ulaştı. Fatih, Kanuni ve Yavuz sondaj gemileri, bu saha ve çevresindeki gaz potansiyeli bulunan noktalarda yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın 25 Ocak’taki açıklamasına göre, bu yıl denizlerde üretime odaklanılacak ve yeni keşifler hedefleniyor. Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, Karadeniz’in enerji potansiyeli açısından büyük bir balık yakalandığını belirterek, bölgede yapılan yoğun sismik çalışmaların yeni potansiyel yapıları ortaya çıkardığını ifade etti. Akyener, bu yapıların ekonomik rezerv olup olmadığını belirlemek için sismik analizler ve sondaj çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ Karataş, Ordu çevresi ve Gürcistan’ın Batum şehri açıklarında uydu görüntülerinden alınan bilgilere dayanarak bazı petrol sızıntılarının tespit edildiğini söyledi. Jeolojik araştırmaların, kayaç yapılarına bağlı olarak yer altındaki petrolün yer değiştirme olasılığını gösterdiğini belirten Karataş, ABD kaynaklı bazı jeolojik araştırma verilerine göre Karadeniz’de 1 trilyon metreküp doğal gaz rezervi olabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin enerji filosunda yer alan Fatih, Yavuz, Kanuni ve Abdülhamid Han sondaj gemileri ile Barbaros Hayrettin Paşa ve MTA Oruç Reis sismik arama gemileri, Karadeniz’de ve Akdeniz’de arama çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin deniz araştırma, arama ve işletme ruhsat alanlarında sismik veri toplama projeleri kapsamında filosunu önümüzdeki yıllarda genişletmeyi hedeflediği bildirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Heyecanlandıran doğal gaz açıklaması: Türkiye büyük balık yakaladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam