Türkiye, Somali’den çıkarılan petrolden ne kadar pay alacak?

featured
service

Afrika boynuzunda bulunan ülkelerden Somali ile Türkiye tarihi bir anlaşmaya imza attı. Ankara ile Mogadişu arasında imzalanan savunma-güvenlik işbirliği anlaşmasını uyarınca Somali’nin deniz sahasının güvenliği 10 yıl boyunca Türkiye tarafından sağlanacak. Bunun karşılığında Türkiye Somali denizlerinden elde edilecek petrolden pay alacak. Ayrıca yine bu esnada Somali için yeni bir donanma kurulacak. Peki, Somali’den çıkarılan petrolden Türkiye ne kadar pay alacak? İşte detaylar…

Türkiye ile Somali arasında tarihi anlaşma

Türkiye ile Somali arasında 8 Şubat’ta, savunma ve güvenlik konularını da içeren Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma, 22 Şubat’ta Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud tarafından onaylanmıştı.

Somali’nin, kara sularındaki yasa dışı ve düzensiz faaliyetlerle mücadelede kapasite ve kabiliyetlerini geliştirmesine katkı sağlayacak anlaşmayla, deniz güvenliğinin artması ve Somali Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden elde edilecek kaynakların yine Somali ordusunun gelişiminde kullanılması amaçlanıyor.

Türkiye, Somali’den çıkarılan petrolden ne kadar pay alacak?

Somali hükümetine yakın Garowe Online, Türkiye’ye ne kadar pay verileceğini açıkladı. Somali merkezli haber sitesi olan Garowe Online, Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud’un Çarşamba günü parlamentonun her iki kanadının kapalı oturumunda anlaşmayla ilgili bir konuşma yapacağını ve ayrıntılar vereceğini bildirmişti.

Garowe Online, “Anlaşma, Türkiye’nin Somali’nin bol deniz kaynaklarıyla bilinen münhasır ekonomik bölgesinden elde edilecek gelirin yüzde 30’unu almasını öngörüyor” dedi.

Somali Başbakanı Hamza Abdi Barre anlaşmayı Somali ulusu için “Miras” olacak “Tarihi” bir anlaşma olarak nitelendirdi.

Somali Cumhurbaşkanı, Anlaşmanın her türlü yasa dışı faaliyetle mücadele konusunda ortak bir kararlılığı bünyesinde barındırdığını ve Somali’nin deniz güvenliği için gerekli olduğunu vurgulayarak, “Kardeş Türkiye’ye, bölgedeki barış, istikrar ve refahın sağlanmasına yönelik sarsılmaz ve zamanında destek ve bağlılıklarından dolayı derin şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

İmzalanan anlaşma, Türkiye Somali donanmasını inşa etme ve donatma taahhüdünde bulunarak bu sorumluluğu üstleniyor.

Türkiye 2009’dan beri bölgede

Türk donanması 2009 yılından bu yana korsanlık ve silahlı soygunla mücadeleye yönelik bir BM misyonunun parçası olarak Somali kıyılarında ve Aden Körfezi’nde faaliyet gösteriyor.

Türkiye ayrıca Somali’nin ulusal ordu kurma çabalarına katkıda bulunmak amacıyla son yıllarda Somalili askerleri eğitiyor.

Türkiye’nin Mogadişu’da büyük bir askeri üssü var ve havaalanını bir Türk şirketi işletiyor.

”Afrika Boynuzu Ankara’nın elinde”

Yunanistan merkezli ProNews gazetesi, Türkiye-Somali arasındaki tarihi anlaşmayı gündemine taşıdı. Yunan basını, ”Afrika Boynuzu Ankara’nın elinde” ifadelerini kullanarak, Kızıldeniz’in kontrolünün artık Türkiye’nin elinde olduğunu, bu durumun Türkiye’nin gücüne güç katacağını vurguladı.

Türkiye ve Somali arasında eşi benzeri görülmemiş ‘Tarihi’ bir anlaşma imzaladığını belirten Yunan medyası, ”Bu hamle, Avrupa ile küresel ticaretin büyük kısmının geçtiği Aden’in karşısındaki Afrika Boynuzu’nun işgali yoluyla Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı’nın ve dolayısıyla Akdeniz’in kontrolünü fiilen Türkiye’ye veriyor. ” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu anlaşma sayesine garantör ülke olarak denizlere inerek, Kızıldeniz’de bulunan başka devletlerin tespit ettiği petrol ve gaz sahalarının işletmesinden kar payı alacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye, Somali’den çıkarılan petrolden ne kadar pay alacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!