Sandık görevlileri açıklandı mı? 2024 seçim görevlileri beli oldu mu? (2024 YSK sandık görevlisi sorgulama ekranı)

featured
service

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi seçimlerde görev alacak personelin belli olup olmadığı araştırılan konular arasında yer alıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen sandık görevlilerinin açıklanacağı tarih ve görevlerinin neler olacağı merak ediliyor. Peki, sandık görevlileri açıklandı mı? 2024 seçim görevleri beli oldu mu? İşte detaylar…

Sandık görevlileri belli oldu mu?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerinde görev alacak olan personelleri henüz açıklamadı.

Seçim görevlilerinin görev yapacağı sandıkların mart ayı itibarıyla belli olması bekleniyor.

Sandık görevlileri ne iş yapar?

Seçim görevlisi olarak atanan personellerin yapacakları görevler şunlardır;

– Seçim sabahı, sandık kurulu başkanı, memur üye ve son seçimde en çok oyu almış 5 siyasi parti temsilcisinden oluşan sandık kurulu, saat 07.00’de oy verme yerinde bir araya gelecek.

– Sandık kurulu ilk olarak ant metnini okuyacak ve başkan tarafından oy sandığı mühürlenecek. Daha sonra oy zarfları sayılacak, oy pusulalarının bulunduğu paketler açılacak ve zarflar ile oy pusulalarının arka yüzlerine mühür basılacak.

– Hazırlıklar 07.00-08.00 saatlerinde tamamlanacak, oy verme işlemi 08.00’de başlayacak ve saat 17.00’ye kadar sürecek. Saat 17.00 itibarıyla sırada bekleyenler varsa, bu kişiler sandık kurulu başkanınca sayılıp oy vermeleri sağlanacak.

– Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak sandık seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Seçimi birleşik oy pusulası ile zarf ve mührü vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

– Sandık Kurulu Başkanı, kullanılan oyun geçersiz sayılmaması için, zarfın içine başka bir materyal atılmaması, pusulaların ve zarfın üzerine işaret konulmaması yönünde seçmeni uyaracak ve ikinci bir oy pusulası verilmeyeceğini belirtecek.

Seçimlerde görev alacak personel nasıl belirlenir?

Seçimde görev yapan iki çeşit sandık görevlisi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sandık kurulu görevlisidir. Bu görevli kamu çalışanları arasından YSK tarafından belirlenir.

Diğeri ise siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileridir. Siyasi partiler, seçime girecekleri bölgedeki sandık görevlilerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunurlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sandık görevlileri açıklandı mı? 2024 seçim görevlileri beli oldu mu? (2024 YSK sandık görevlisi sorgulama ekranı)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!