Husilerden Yemen için net mesaj! ”Barışa hazırız”

featured
service

Husilere bağlı haber ajansı SABA’ya göre, Husilerin Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşat, Arap koalisyonunun 26 Mart 2015’te Yemen’deki operasyonlarının başlamasının dokuzuncu yıldönümü münasebetiyle bir konuşma yaptı. Meşat, barışa doğru ilerleme konusunda kararlı olduklarını vurgulayarak, Yemen’in hiç kimsenin tehdidi olmadığını ve Sana ile sorunu olan tarafların diyalogla çözüme ulaşabileceğini belirtti. Ayrıca, Arap koalisyonu liderlerini sürdürülebilir bir barışın tesisine ve saldırıların sona erdirilmesine yönelik adımlar atmaya çağırdı ve müzakerelerde uzlaşma sağlanan barış planını hayata geçirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Meşat, koalisyon liderlerinin, Amerika ve İngiltere liderliğindeki savaş tüccarlarının barış çabalarını engellemesine karşı umutlu olduğunu dile getirdi. Henüz koalisyonun bu konudaki görüşüne dair resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, daha önce Yemen’deki barış sürecine verdikleri destek konusunda kararlı olduklarını defalarca ifade ettikleri biliniyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg’in 23 Aralık 2023’te yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ve Husilerin, ülke genelinde kapsamlı bir ateşkes ve Yemenlilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini içeren bir dizi tedbire bağlı kalacaklarını duyurmuştu. Husilerin Müzakere Heyeti Başkanı ve Sözcüsü Muhammed Abdusselam ise 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’daki görüşmelerde Yemen’deki krizin çözümüne yönelik yol haritasında ele alınan en önemli engellerin tartışıldığını belirtmişti, ancak görüşmenin tarihine ilişkin bilgi vermemişti.

Yemen’de yaşanan iç savaşta, Husiler Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgeleri kontrol ederken, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten bu yana Yemen hükümetine destek sağlıyor. Krize son verecek kapsamlı bir anlaşmanın hazırlanması için Suudi Arabistan ve Umman, Yemen hükümeti ile Husiler arasında arabuluculuk yapmaya devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Husilerden Yemen için net mesaj! ”Barışa hazırız”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!