Koç Üniversitesi’nde Gazze eylemi: ‘Bir tane koç çıkmadı’

featured
service

Koç Üniversitesi Öğrencileri, önceki gün Gazze’deki İsrail katliamlarının durdurulması için okul önünde Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak basın bildirisi okudu.

BASIN BİLDİRİSİ

“Siyonist rejimin uzun yıllardır Filistin’de gerçekleştirdiği zulüm 8 ayı aşkın bir süredir artarak devam etmekte olup soykırıma varan bir boyuta ulaşmıştır. 7 Ekim’den bu yana terör rejimi İsrail tüm insanlığın gözü önünde; bebek, çocuk, kadın ve yaşlı ayırt etmeksizin 35 binden fazla masum insanı vahşice katletmiştir. Bu süre zarfında Gazze’deki tüm okullar, üniversiteler, mabetler ve hastaneler yerle bir edilmiş; on binlerce öğrenci, öğretmen, öğretim görevlisi, din adamı, doktor ve sağlık personeli şehit edilmiştir. Zalim İsrail, tüm bunlar yetmezmiş gibi, güvenli bölge olarak adlandırdığı ve 1,5 milyon insanın göç etmeye mecbur kaldığı Refah bölgesine, ABD hükümeti desteği ile yeni bir katliam planlamaktadır.

Başta masum Gazze halkına bu soykırımı yapanları lanetliyoruz. İnsan hakları ve özgürlüklerden yana olmak yerine zulme ve zalime destek verenleri ve seyirci kalanları şiddetle kınıyor, gücümüz nispetinde tüm mazlumların yanında olduğumuzu duyurmak istiyoruz.

Katil ve terör rejimi İsrail’in uyguladığı bu soykırım, bizlerde olduğu gibi maşeri vicdanda infial uyandırmış, başta Columbia ve Harvard üniversitelerinde olmak üzere ABD’nin diğer önde gelen üniversitelerine dalga dalga yayılarak barışçıl bir şekilde soykırım karşıtı protesto eylemleri başlamıştır. Ancak kendini özgürlükler ülkesi olarak tanıtan ABD hükümeti, Gazze’deki soykırımı kınayan üniversite öğrencilerine ve öğretim üyelerine karşı orantısız bir güç ve şiddet ile müdahalede bulunmaktadır. Vicdan sahibi üniversite öğrencilerine ve öğretim üyelerine karşı uygulanan zorbalık, tehdit, gözaltı ve işe son verme gibi yıldırma girişimleri, temel insan hakları ve akademik özgürlüğe vurulmuş bir darbe olarak tarihe geçecektir.

Bizler Koç Üniversitesi öğrencileri olarak mazlumların haklarını savunma konusunda kendini sorumlu hisseden vicdan sahibi tüm akademisyen ve öğrencilerin yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. İnsanlık onuru için tüm dünya liderlerini, Gazze’de yaşanan bu soykırımı derhal sonlandırmaya, barış yanlısı öğrenci ve öğretim üyelerine karşı uygulanan şiddete son vermeye davet ediyoruz. Koç Üniversitesi ailesinin üyeleri olarak herkesi bu insanlık dramına karşı tarihin doğru tarafında yer alarak insanlık namına duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

“KOCA KOÇ’TAN BİR TANE KOÇ ÇIKMADI”

Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok, Türkiye’de bir araştırma şirketinin düzenlediği Filistin anketine dair detaylar paylaşırken Koç Üniversitesi’ndeki Gazze eylemine hocaların sahip çıkmamasını eleştirdi.

FİLİSTİN ANKETİNDE KİM NE DİYOR?

Bugün kamuoyu araştırmaları günü. MetroPOLL araştırma, halka “İsrail- Filistin meselesinde Türkiye’nin tavrı ne olmalı?” diye sormuş. Sonuçlar şöyle:
Tarafsız olmalı: Yüzde: 34.5.
Arabuluculuk yapmalı: Yüzde 26.4.
Filistin davasına sahip çıkmalı ancak Hamas ile mesafeli olmalı: Yüzde 18.1.
Hamas’ın arkasında durmalı: Yüzde 11.3.
İsrail’i desteklemeli: Yüzde 3.
Fikrim yok: Yüzde 6.7.
Bence ülkemizde gençler arasında Filistin’e ilgi daha da düşük seviyelerde.
ABD ve Avrupa’daki üniversitelerde öğrenciler ile hocalar kol kola ortalığı inletirken bizim gençliğin sınıfta kalması bunun açık göstergesi.

Aşağıdaki kare de dün Koç Üniversitesi’nde Filistin’e destek eyleminde çekildi.

Koca üniversitede bir tane hoca yok mu bu duyarlı çocuklara destek verecek, öğrencilerine soykırımı, durumun vahametini anlatacak bir tane hoca?

Bu arada, CNN’in ABD’li gençler arasında yaptığı anket, şurada, aklınızın bir köşesinde dursun:

18-34 yaş arası ABD’liler arasında Biden’ın İsrail yanlısı politikalarını onaylamayanların oranı yüzde 81!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Koç Üniversitesi’nde Gazze eylemi: ‘Bir tane koç çıkmadı’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!