AİLE SEVGİSİ ENGEL TANIMAZ

featured
service

                          

            Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993 yılında alınan bir kararla 15 Mayıs tarihi “Uluslararası Aile Günü” olarak kabul edilmiş ve 1994 yılından itibaren tüm dünyada ve ülkemizde 15 Mayıs “Aile Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu günün yer aldığı 15 – 21 Mayıs haftası ise “Aile Haftası” olarak kutlanmaktadır. Ayrıca 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Aile; eş ve çocukların oluşturduğu en küçük kurumdur. Sadece anne, baba ve bunlardan doğan çocukların oluşturduğu aile birimine ‘’çekirdek aile’’ adı verilirken dede, anneanne veya babaannenin de dahil olduğu aile birimine ise ‘’geniş aile’’ adı verilir. Aile saç ayağının direkleri; anne, baba ve çocuklardır. Ailede her birey sağlıklı olmayabilir. Bazıları doğuştan bazıları sonradan engelli olabilir. Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Bu hafta bu konu üzerinde yazıp aileyi birbirine bağlayan  saç ayağı direklerinin önemini anlatmaya çalıştım.

                 Bizim inancımıza göre aile, bir ahlak mektebidir.  Dünyaya gelen nesillerin ilk eğitimini aldığı yuvası, ailedir. Sevginin, huzurun, barışın, şefkatin, merhametin ve insanı varlıklar arasında üstün kılan bütün değerlerin verildiği ilk temel eğitim yuvasıdır.  İnsanın inanç, fikir ahlak ve vicdan dünyası burada şekillenir. Maddi ve manevi boyutuyla sağlıklı nesiller, duygu, düşünce, davranış boyutuyla erdemli bireyler şuurlu bir aile ortamında yetişirler. Toplumun en küçük yapı taşı olan aile,  aynı zamanda toplumun en temel birimidir. Birbirlerine kan bağı, yasal ve duygusal bağlarla bağlı kişilerden oluşan aile, neslin devamı için en sağlıklı yapı olarak kabul görmüştür. Ailemizi oluşturan bireyler, hayatımız boyunca bize en yakın olan, bize en çok destek sunan ve bizi her halimizle kabul edip seven kişilerdir. Özellikle annelerimiz, bizim için her türlü fedakarlıkla bulunur; bıkıp, usanmadan bizi yetiştirir; deyim yerindeyse bizim için saçlarını süpürge eder. Babalarımız da aynı şekilde her zaman daha iyi bir hayat sürmemiz için çalışıp çırpınan varlık sebebimizdir. Kardeşlerimiz ise bizi koruyup kollayan, bizim iyiliğimiz için birçok fedakârlıkta bulunan kişilerdir. Aile dünyaya gelmenin eşiği, insan olmanın beşiğidir.

                      Sevgili Dostlar, başın sıkışınca bir çınar ararsın. İşte o çınar anadır, babadır, kardeştir. ’’Anne gezindiğin bağ, baba yaslandığın dağdır. Ömrümüzün en güzel yılları onlar ve kardeşlerimizle geçirdiğimiz yıllardır. ’’ Ailenin oluşum basamağı çok önemlidir. Evlilik aşamasındaki yanlışlar ailenin kuruluşuna olumsuz etki yapar. Bu durum sonradan aileye katılan çocukları  etkiler. Temeli sağlıksız aileler böyle oluşur ve toplumda büyük sıkıntılar yaratır. Anlaşmazlık yaşayan  anne, babaların zararını çocuklar çeker. Huzursuzluk içinde yetişen çocuklar bulamadığı sıcak aile yuvasını başka yerlerde aramaya başlar. Hele böyle ortamlarda yetişen kız çocukları daha küçük yaşlarda kaçarak evlenir hayatı boyunca mutsuz olup bunun sıkıntısını çekerler. Hele engelli dünyaya gelen veya sonradan engelli olan aile bireyleri olabilir. Bunları dışlamadan ailenin bireyi olarak gereğini yapmak insanlık borcumuzdur. Bunun için devlet gereken tedbirleri almış, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmuştur. 10-15 Mayıs Engelliler Haftası, 15 Mayıs Aile Günü ve 15 Mayıs – 21 Mayıs Aile Haftası kutlu olsun. Evlerimiz sevgi ile dolsun. Hiç bir engel aile sevgimize engel olmasın. Huzur ve mutluluk hep dostlarım ve okuyucularımla olsun. Geçen pazar günü kutladığımız ‘’Anneler Günü’’ ve önümüzdeki pazar günü kutlayacağımız ‘’19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”mızın 105. yılı kutlu olsun. Bir evi olmalı insanın, sıcacık… Eşi ve çocukları olmalı, şen kahkahalar atan ve insanın içine huzur veren… Bir anne ve babası olmalı insanın, onu koruyan ve kollayan… Bir kardeşi olmalı insanın, ona herkesten yakın… Şimdilik sağlık, huzur ve dostlukla kalın; hoşça kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AİLE SEVGİSİ ENGEL TANIMAZ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!