Yaşlı Kızılderili’nin Ay’a göndermek istediği mesaj nedir?

featured
service

Kızılderililer, bölgelerinde araştırma yapan NASA görevlileri ile karşılaşır. Yaşlı Kızılderili aya insan göndermek isteyen beyaz adamlar kanalıyla Ay’dakilere nasıl bir mesaj gönderir?

NASA’da görevli beyaz adamlar Amerika’nın güneyinde araştırma yaparken Kızılderililer tarafından fark edilir. Yaşlı Kızılderili ile beyaz adamlar küçük Kızılderili çocuk aracılığıyla mesajlaşır… İşte o beyaz adamları güldüren, tercümanı ise ağlatan olay…

1957 yılında Amerika’nın güneyine araştırma yapmak üzere üs kuran NASA’yı bir gün küçük bir Kızılderili çocuk fark eder ve koşa koşa epeyce uzakta bulunan kamplarına gidip Büyükbabasına haber verir.

– “Büyükbaba, beyaz adamlar gelmiş, aşağıdaki vadide gördüm… Çok kalabalıklar ve bir şeyler yapıyorlar.” Burada ne arıyorlar?

Yaşlı Kızılderili homurdanmaya başlar, belli ki epeyce sinirlenmiştir. “Onlarla konuştun mu?”

Kızılderili çocuk: “Hayır, beni görmediler. Ben büyük tepenin üzerinden onları izledim.”

Yaşlı Kızılderili; “O zaman yarın yanlarına git ve orada ne aradıklarını sor.”

Küçük Kızılderili ertesi sabah yola koyulur. Üsse varır ve beyaz adamlardan birinin yanına gidip; “Burada ne yapıyorsunuz?” diye sorar.

Beyaz adamlardan birkaçı küçük Kızılderili’nin başını okşarlar, ona gülümserler ve; “Hani geceleri gökyüzünde parlayan bir şey var ya, biz buradan onu seyrediyoruz.”

Küçük Kızılderili; “Ay’ımı? Peki ama neden?”

Adamlar küçük çocuğun sorusunu yine gülümseyerek yanıtlarlar. “İleride… Çok yıllar sonra buradan oraya insanları götürebilmek ve orada yeni bir hayat kurabilmek için… Anladın mı?”

Küçük Kızılderili şaşkınlığını gizlemeye çalışarak “Anladım” der ve koşa koşa uzaklaşır. Öyle hızlı koşmuştur ki, kampa geldiğinde konuşamaz haldedir.

Hemen büyükbabasının yanına gider ve kendisine söylenenleri bir bir anlatır. Yaşlı Kızılderili torununun anlattıklarını dinledikten sonra iyice sinirlenir, bağırıp çağırmaya başlar.

Ertesi sabah yine torununu yanına çağırır, hayvan derisi üzerine kızgın bir çubukla ve kendi lisanınca yazdığı notu torununa uzatarak der ki;

– “Bunu al, beyaz adamlara götür ve onlara de ki; Bunu büyükbabam gönderdi… Oraya, yani Ay’a gittiğinizde bunu oradakilere verecekmişsiniz.”

Küçük Kızılderili kendisine söyleneni aynen yapar. Üsteki beyaz adamlardan birine notu verir, Büyükbabasının söylediklerini de iletir ve yine koşar adım uzaklaşır.

Üs çalışanları, belli bölümleri yakılmış deri parçasına bakıp bakıp saatlerce gülerler. Ancak aradan bir kaç gün geçtikten sonra, yaşlı Kızılderili’nin o notla, sözde Ay’da yaşayanlara nasıl bir mesaj iletmek istediğini merak etmeye başlarlar.

Bu merak günden güne öylesine büyür ki, bir tercüman çağırmaya karar verirler. Tercüman geldiğinde herkes bir araya toplanır ve merakla beklemeye başlarlar. Bu arada gülüşmeler hala ara ara devam etmektedir.

Tercüman deri parçasını eline alır, okur ve ağlamaya başlar. Herkes şaşkındır, gülüşmeler yerini iyiden iyiye meraka bırakmıştır.

Tercüman yaşlı gözlerini kalabalığa çevirir ve der ki; Not aynen şöyle; “Bu adamlara dikkat edin, elinizden topraklarınızı almaya geliyorlar!” (Sunay Akın, Onlar Hep Oradaydı, s. 80, Türkiye İş Bankası Yayınları, 2020, İstanbul) Hoşça kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaşlı Kızılderili’nin Ay’a göndermek istediği mesaj nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!