İLÇEMİZİ VE ÇEVREMİZİ TEHDİT EDENLER

featured
service

  

             Sevgili Dostlar, Değerli Okuyucular  evraklarını ilçe kaymakamlığımıza verip kuruluş çalışmalarına başladığımız Yığılca Arama Kurtarma ve İlk Yardım  ( YAKUT ) Derneğinin tanıtımı için 16 Mayıs 2024 günü ilçemiz kurumlarına gittik. Bu kapsamda; İlçe Jandarma, Emniyet, Tarım, Milli Eğitim, Mal Müdürlüğü, Sağlık ve Orman İşletme Müdürlüğünü ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimizde YAKUT’un ilçemizde yapacağı çalışmalara destek istedik. Daha önce Sayın Kaymakamımızın, Sayın Belediye Başkanımızın ve  İlçe Nüfus Müdürlüğümüz dahil bütün kurumlarda sıcak ilgileri ile karşılandık; hepsine teşekkür ederiz. Ziyaret edemediğimiz kurumlar ve okullarımızı da inşallah ileriki zamanlarda ziyaret edip derneğimizi, amacımızı ve yapacağımız çalışmaları anlatırız. Bu ziyaret esnasında ilçemizi ve çevremizi tehdit eden faktörleri de konuşup çözüm aşamasında neler yapılabileceği ile ilgili beyin fırtınası yaptık.

          İlçe Jandarma Komutanlığında; derneğin en çok iletişim içinde olacağı kurumun kendileri olduğunu Kaymakam Bey’in başkanlığında yapılacak her türlü arama, kurtarma ve ilkyardım faaliyetlerinde yanında olacağımızı deklere ettik. Ayrıca Jandarma trafiğin kapsamı alanında olup ilçemizi tehdit eden Silobas tankları ve tırların durumunu görüştük. Çimento fabrikası faaliyete geçtikten sonra silobas denilen bu araçların yaptığı kazalar artık halkın canına tak etti.12 Mayıs günü gittiğim Bayram Atasoy’un cenazesindeki feryatlar yürekleri dağladı. Fabrikanın kara yoluna çıkış noktasında neden tedbir alınmaz, sonra bu silobasların yolda gidişleri neden denetlenmez? Bunları kullanan şoförler bu kadar mı eğitimsiz anlamış değilim. Sanki yola çıktıklarında Azrail gibi diğer araçları tehdit ediyorlar. Bunları gördüğüm zaman hemen tedbir alıyorum. Jandarma komutanımız bu konuda Düzce-Yığılca yolunun EDS’ye dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Bu silobasların yanında devlete ait yük kamyonlarının da yolda trafiği tehdit ettiğini söyledi. Genellikle özel idare ve çimento taşıyan tırlar ve kamyonlarda yolda trafiği tehdit ediyor. Anladığım kadarı ile ‘’devlet malı deniz’’ felsefesine göre hareket ediyorlar.

         İlçe Emniyet Amirliği ziyaretimizde özellikle salı günleri görülen trafik karmaşası dile getirildi. Tır parkı dururken son zamanlarda tırların ilçemiz sokakların da rast gele park etmelerinin önlenmesi üzerinde duruldu. İlçe Tarım Müdürlüğünde ise; fındık bahçelerine atılan ot ilaçları gündeme getirildi. Tarımda zirai ilaç kullanımında halkın bilinçlendirilmesi konusu ele alındı. İlçe Milli Eğitim de ise YAKUT eğitimlerinin nasıl olması gerektiği üzerinde duruldu. Gençlerimizin kahve köşelerinden ve lüzumsuz teknoloji alışkanlıklarından kurtulması için sivil toplum çalışmalında aktif görev alması konusunda duruldu. Daha sonra Mal Müdürlüğü ve İlçe Devlet Hastanesi ziyaret edildi. YAKUT’a ilk yardım konusunda nasıl destek olunacağı ve üye kayıtları üzerinde görüş Alışverişinde bulunuldu. Son olarak Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü ziyaret edildi. Müdür’ün izinli olması nedeniyle müdür vekili Serhat Bey’le yapılan görüşmede YAKUT ve önemi üzerinde duruldu. Serhat Bey, işletmemizde AFAD türü teşkilatlanmayı yaptıkların ancak özellikle yangınlarda YAKUT’un varlığından istifade edebileceklerini belirtti. Kestanelerde görülen Gal arısı sorunu üzerinde duruldu. Bunun çözümü için çalıştıklarını, gerekli tedbirleri alacaklarını söyledi.

          Değerli Okuyucular, ilçemizde güvenli yaşamak ve olabilecek her türlü tehlike ve tehditlerde çözüm olacak çalışmalara herkesin destek olması gerekir. Özellikle YAKUT’a üye olup yardımlaşma çalışmalarına katılmak bir insani görevdir. Bu arada yaşantımızı tehdit eden her türlü olumsuzluğa hep beraber karşı çıkmalıyız. Silobas vb. araçların tehditlerine göz yumarsak yarın hepimiz bunun acısını çekeriz. Avrupa’da izmariti yere atan ihbar edilip cezalandırılıyorsa aynı oto kontrolü biz yapmalıyız. Tehditler bugün sana, yarın bana gelir diyerek hareket edelim. Gal arısı denilen meret kestaneleri sarmış. Bu yıl onlardan medet umanlar heveslenmesin. Sanırım tedbir almada geç kalındı. Çevreye zirai ve ot ilacı ile zehirleyenler yarın aynı durumun fındık ve diğer ürünlerde olacağını unutmayın. Geçen hafta dediğim ’’Tedbir al hayatta kal! ’’ sözümü unutmayalım. Şimdilik sağlık, huzur ve dostlukla kalın; hoşça kalın.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İLÇEMİZİ VE ÇEVREMİZİ TEHDİT EDENLER

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!