Su çiçeği geçirenler risk altında olabilir! Zona virüsü…

featured
service

Son günlerde sağlık çevrelerinde sıkça gündeme gelen “Zona Virüsü”, aslında suçiçeği virüsüdür.

Suçiçeği geçiren kişilerde virüs, vücutlarında uyumaya devam eder ve daha sonra yeniden aktifleşebilir, bu da Zona olarak adlandırılan bir enfeksiyona yol açabilir.

Zona, tipik olarak şiddetli yanma, kaşıntı ve acıya neden olan kabarcıkların eşlik ettiği bir döküntü ile karakterizedir.

Bu döküntüler genellikle belirli bir deri bölgesinde, genellikle göğüs veya bel çevresinde tek taraflı olarak ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, yüz, boyun veya gözler de etkilenebilir. Ayrıca, bazı kişilerde sinir ağrısı (nevralji) gibi kronik komplikasyonlar gelişebilir.

Zona, bulaşıcıdır ve suçiçeği geçiren kişilerin zona virüsünü başka kişilere bulaştırma riski vardır, özellikle de kabarcıklar açıldığında ve sıvıları temas ettirdiklerinde.

Zona aşısı, suçiçeği geçiren kişilerde zona enfeksiyonunu önlemek için önerilen bir koruyucu tedbirdir. Aşının, zona gelişme riskini azalttığı ve semptomları hafiflettiği gösterilmiştir.

Zona virüsü, halk sağlığı yetkilileri tarafından ciddiye alınması gereken bir konudur. Risk altındaki kişilerin, özellikle de yaşlılar veya bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerin, semptomları tanımaları ve derhal tıbbi yardım almaları önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Su çiçeği geçirenler risk altında olabilir! Zona virüsü…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!