Yığılca’da ‘Gal Arısı’yla mücadele devam ediyor

featured
service

Bolu Orman Zararlılarıyla Mücadele laboratuvarlarında üretilen “Torymus Sinensis”ler Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ormanlara bırakıldı.

Yığılca ormanlarında ilk olarak 2021 yılında görülen Kestane Gal Arısı için mücadele çalışmaları devam ediyor. Bölgesel yayılım gösteren Gal Arısıyla biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulan laboratuvarda son iki yıldır Gal Arısının yırtıcısı olan “Torymus Sinensis” türünün üretimi devam ediyor.

Kestane ağaçlarında gal denilen şişkinlikler oluşturmak suretiyle, ağaçlarda meyve oluşumunu ve arıcılık faaliyetlerini olumsuz etkileyen hastalık için mücadele çalışmalarına 2024 yılında da devam edildi. Kestane balı üretimini engelleyen bu zararlı böcek türüyle ilgili, hava durumuna bağlı olarak ağaçların üzerindeki Gal’lere, laboratuvar ortamında üretilen Torymus Sinensis’ler bırakılarak; Gal’lerin içinde bulunan zararlıyı ve larvalarını yiyerek, zararlı böcek popülasyonunun yok olması hedefleniyor.

Bu kapsamda Bolu Orman Zararlılarıyla Mücadele laboratuvarlarında üretilen “Torymus Sinensis”ler Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Melendere Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde ormanlara bırakılarak, ağaçlardaki meyve oluşumunun ve arıcılık faaliyetlerinin olumsuz etkilenmemesi amaçlandı.

Kestane Gal Arısı ile mücadele çalışmaları kapsamında laboratuvar ortamında üretilen böceklerin, Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü bölge mıntıkasında yer alan kalan kestane ormanlarına aralıklarla salım yapılmaya devam edileceği belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yığılca’da ‘Gal Arısı’yla mücadele devam ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!