İnsanlığın vicdanı darağacında!

featured
service

07 Ekim 2023 tarihinden beri dünya insanı, insanlık sınavında sınıfta kaldı. İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı soykırım maalesef devam ediyor. Ben insanım diyen insanların 07 Ekim 2023 tarihinden itibaren tadı tuzu kalmadı. Üzgünüz!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Asamblesi 77. Oturumunda Gazze’de işlenen insanlık suçlarını gündeme taşıdı. Koca, “İnsanlığın vicdanı darağacında” diyerek dünyaya seslendi.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 28.05.2024 tarihinde,  İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen Dünya Sağlık Asamblesi’nin 77. oturumunda Genel Kurulda yaptığı konuşmayı köşeme taşıdım.

“Saygıdeğer başkan, kıymetli genel direktör, değerli katılımcılar!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Sağlık Bakanı olmanın yanı sıra bir çocuk hekimi, bir baba ve bir evlat olarak huzurlarınızdayım.

Konuşmama başka bir şekilde başlamak yaşanan trajik şartlar karşısında bana pek mümkün görünmedi.

  1. Yüzyılın ilk çeyreği tamamlanırken şu yeryüzünde bütün insani konumlar tehdit altındadır. Gazze’de insanlığın onuru hepimizin gözleri önünde üstünde tepine tepine yok edilmektedir.

Bizim insanlığımız nerede, biz nasıl insanlar olduk da çocuklar ölürken uyuyabiliyoruz?

Tüm dünya uzun yıllar boyunca insan hakları söylemleriyle sadece düş görmüş. Şimdi vahim gerçeğe uyanılmış durumda! Gelişmiş olduğu iddia edilen ülkelerin insani değerlerde çok geri olduğu görüldü!

En ilkel yöntemlerle, çocuklar, bebekler katledilirken, sessizliklerini korumayı tercih ettiler. Sözde ileri denen demokrasiler toplumların sesine kulak tıkadılar!

Hepimiz, bu kara ve karanlık tarihin mahkumlarıyız. Hastane bombalamak için meşru neden olamaz.

İnsanlık, hastalar, doktorlar, hastaneler bombalara hedef olurken susamaz, utanmalıyız!

Yüzüne bakmaya kıyamayacağımız masum çocukların yüzüne bakacak halimiz kalmadı! 

İnsanlığın şeref ve haysiyeti üzerine ölüm kusanlar  utanmıyor. Yapabilecek bir şey yoksa, bari biz utanalım!

İnsanlığın vicdanı darağacındadır. Bu trajedi son bulmadıkça, yarın için hiçbir insanın onurunu koruyabileceğinin garantisi kalmamıştır.

Küresel tiyatrolar iflas etmiştir. Neyi bekliyoruz? Bu salonun tamamı, hepimiz, tüm insanlık, sessiz kalarak, suça ortak oluyoruz.

İnsanlık, güçlü olana eğilmekten kurtulup, onuru için ayağa kalkmalı. Teşekkür ediyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsanlığın vicdanı darağacında!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!