Düzce’de tek ağaç fındık sistemi hayata geçecek!

featured
service

Akçakoca’da Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (DÜFAM) açılışı gerçekleştirildi. DÜFAM Müdürü Doç. Dr. Şemsettin Kulaç, merkezde hem verimin artırılmasına yönelik çalışacaklarını hem de fındık zararlılarına karşı laboratuvar ortamında biyolojik mücadele araştırmaları yapacaklarını ifade ederek, tek ağaç fındık sisteminin yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar da gerçekleştireceklerini belirtti.


Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜFAM), Akçakoca’da restore edilen eski köy okulunda eğitim ve katma değerli ürün geliştirme çalışmalarını yürütecek. Uzun yıllar Arabacı Köyü İlkokulu olarak hizmet verdikten sonra yöresel ürün üretim merkezine dönüştürülen, 2022’de ise Düzce Üniversitesine tahsis edilen bina, 2 yıl süren restorasyonun ardından DÜFAM’ın çalışmalarına ev sahipliği yapmaya başladı.
Vali Selçuk Aslan, merkezin açılışında yaptığı konuşmada, Düzce’nin stratejik ürünlerinin başında yer alan fındığı katma değeri yüksek mamul haline getirmeye çalıştıklarını söyledi. Üniversitenin bu konuda bayraktarlık görevi üstlendiğini dile getiren Aslan, “Üniversitemizin merkezi inşallah, ‘hem üretici hem de tüccar adına fındığı nasıl daha katma değerli ürün haline getiririz’ konusunda bölge ekonomisi açısından ufuk açıcı araştırmalar yapacak” dedi.
Aslan, 6 laboratuvarı bulunan merkezde çiftçilerin eğitimi için de 2 amfinin yer aldığını aktardı.
Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir de DÜFAM’da çiftçilere güncel bilgiler aktarılacağını ifade ederek, “Burada hem çiftçileri eğiteceğiz hem de ürünleri geliştireceğiz. Katma değerli ürünlerle bölge ekonomisine katkı sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
DÜFAM Müdürü Doç. Dr. Şemsettin Kulaç ise Akçakoca’nın yıllık ortalama 35 bin ton üretim kapasitesiyle ilin fındık üretiminin yarısını karşıladığına dikkati çekerek, merkezde hem verimin artırılmasına yönelik çalışacaklarını hem de fındık zararlılarına karşı laboratuvar ortamında biyolojik mücadele araştırmaları yapacaklarını kaydetti. Kulaç, tek ağaç fındık sisteminin yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından dua eşliğinde merkezin açılışı yapıldı, daha sonra protokol üyeleri fındık fidanı dikti, DÜFAM’ı gezdi.

  • Mahreç/ İha/ Ali Kuş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Düzce’de tek ağaç fındık sistemi hayata geçecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!