Kocaeli İtfaiyesi’nden fabrikalarda “acil durum” tatbikatı

featured
service

Kocaeli’de itfaiye personelleri, muhtemel yangın ve afetlere karşı fabrikalarda teorik eğitimlerin yanı sıra tatbikat da gerçekleştiriyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın İtfaiye Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi (KOBİTEM), yangın ve afetlere karşı eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, kurum ve firmalarda tatbikatlar da düzenliyor. Son olarak itfaiye personelleri Kartepe ve Körfez’de bulunan iki fabrikada acil durum ve tahliye tatbikatı gerçekleştirdi.

Kartepe’deki tatbikatta, acil durum alarmının çalıştırılmasıyla tesiste çalışan personeller daha önce belirlenmiş acil kaçış yollarını kullanarak toplanma noktalarına ulaştı. Burada ilgili sorumlular tarafından yoklama alınarak tüm çalışanların güvenli biçimde toplanma noktasına gelip gelmediği kontrol edildi. Ardından senaryo gereği yaralı çalışan, ilk yardım ekiplerinin müdahalesiyle bulunduğu yerden alınarak ambulans servisine götürüldü. Tatbikatın ardından taşınabilir yangın söndürücülerle akaryakıt yangınına müdahale çalışması gerçekleştirildi.

Körfez’de gerçekleştirilen tatbikatta ise acil durum alarmının devreye alınmasıyla tüm çalışanlar toplanma noktasına ulaştı. Yoklama ile tüm çalışanların toplanma noktasına ulaşıp ulaşmadığı kontrol edildi. Senaryo gereği, küçük çaplı bir yangın olduğu varsayılarak taşınabilir yangın söndürücü ile müdahale edildi. Tanklara yönelik olarak, korunma ve müdahale için duşlama ve soğutma sistemleri devreye alındı. Sabit su monitörleri ve hortum tertibatları ile de temsili soğutma ve söndürme işlemi uygulandı. Kanun ve yönetmeliklere uygun olarak oluşturulan acil durum planlarının işlerliği, muhtemel bir acil durumda hayati önem arz ediyor. Bu sayede gerçek bir olayda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının azaltılması ve ortadan kaldırılması hedefleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kocaeli İtfaiyesi’nden fabrikalarda “acil durum” tatbikatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!