YARINLAR İÇİN DOĞA VE ÇEVREYE SAHİP ÇIKALIM

featured
service

Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır. Dağlar, ovalar, ormanlar, yaylalar, denizler, göller ve ırmaklar çevreyi oluşturur. 1972 yılında toplanan BM Çevre Konferansı’nda 5 Haziran tarihi Dünya Çevre Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde ise 1978 yılından sonra 5 Haziran Çevre Günü, bu günle başlayan hafta da Çevre Haftası olarak kutlanmaktadır. Yarın Dünya Çevre Günü’dür. İlçemizin doğal çevresinin doğusunda Zonguldak ve Bolu, batısında ilimiz Düzce, güneyinde Bolu ve Kaynaşlı, kuzeyinde ise Alaplı ve Akçakoca yer almaktadır. İlçemizin %65’i ormanlarla kaplıdır. Doğal çevrede yer alan tüm fiziki, biyolojik, sosyal ve kültürel unsurlar ilçemizde mevcuttur. Bu cennet köşesi ilçemizin doğal çevresine yarınlar için, çocuklarımız için, torunlarımız için sahip çıkmalıyız.

               İlçemizin doğal çevresi 1970’li yıllarda yapılan Hasanlar Barajı ile cennet gibi güzelleşmişti. Bu güzellik 1990’lı yıllarda Kırık köyü yolunda açılan Kapıcıoğlu Taş Ocağı ile bozulmaya başladı. Daha sonra taş ocakları furyasına mermer ocakları eklendi. Böylece ilçemizde çorak tepeler oluşmaya başladı. Ardından yapılan çimento fabrikası çevremizin bozulmasına tuz biber ekti. Biz okullarda çocuklarımıza doğa ve çevre şarkıları öğretip söyletirken ‘’Ormanı sev, yeşili koru! ’’ derken maalesef güzelim ormanların yerinde şimdi yeller esiyor. O çocuklar bugün büyüdü. Bu duruma engel olamadığımız için bize haklarını helal etsinler. Bizim söylediklerimizi yapsın, yaptıklarımızı yapmasınlar. Biz geçmişte yapılan bu doğa katliamına engel olamadık. Çünkü siyasilerimiz rant ve para hırsı yüzünden o çevrede yaşayan insanların kanına girdiler, inşallah onlar bundan sonra bu tür çevre katillerine mani olurlar. Bu ocaklarla birlikte ormanlardaki usulsüz kesim, korumadaki usulsüzlük ve plansız fidanlama yüzünden ormanlarımız gittikçe yok oluyor. Tabii “ Tarih affeder, doğa affetmez!” demiş atalarımız. Meydana gelen seller, toprak kayaları, kestanelerde görülen gal arısı ve diğer afetlerle doğa bizden intikamını alıyor.

                Değerli Okuyucular, doğanın kalbi topraktır. İnsan olarak ondan geldik yine ona döneceğiz. Ama nedense onun önemini kavrayamadık. Aşık Veysel’in dediği gibi “Karnın yardım kazmayınan, belinen /
Yüzün yırttım tırnağınan elinen / Yine beni karşıladı gülüne /  Benim sadık yârim kara topraktır. Yaşamak için bize her şeyi verdiği halde bugün ot ilaçları ile onu ve üstünde yaşayan canlıları yok ediyoruz. Başka bir şairin dediği gibi: “ Kurtoğlu ormanın ürünü nerede /  Bakın şu doğanın düştüğü derde / Namerdin zulmünden ot bitmez yerde /  İnsanları seven kuru laf etmez / Doğa ihaneti asla af etmez / Doğa senden intikamını alacak / Doğanın ahı çok da korkunç tutacak / Doğa yeniden düzenini kuracak /  Ektiğini şimdi kat kat biçiyorsun. Bestecilerimiz bile: ’’ Artık solan bu bahçede bülbüllere yer yok. ’’ derken uyanmadık. Kızılderililerin dediği gibi: “ Son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra paranın önemsiz olduğunu anlayacağız.” ‘’Bir gün bakacaksınız  gökteki kartallar, kovanda uçuşan arılar, dağları örten ormanlar yok olmuş, her yer insanoğlu tarafından işgal edilmiş ve yok edilmiş, işte o gün yaşamın sonu geldiğini anlayacaksınız. ’’ O zaman paranın esiri olanlar yaptıklarının farkına varacaklar.     

             Sevgili Dostlar, çevre bize emanettir, geleceğe mirastır. Güzel yarınlar için doğayı ve çevreyi korumak vatan borcudur. Temiz insan temiz çevre demektir. Doğa gençlere kuvvet, bizim gibi yaşlılara hikmet verir. Onun için ben de bir yaşlı olarak hikmetim şudur ki çevremizi korumak için doğayı ve çevreyi seven insanlardan oluşan bir dernek kuralım. Tek başına ilçemizdeki bu para hırsı ile çevreyi katledenlerle mücadele edemeyiz. Bunun için gönüllülere ihtiyaç var. Çevremizi kirleten bu insanlar çocuklarımıza kötü örnek oluyor. “ Körle yatan şaşı kalkar. ’’ demiş atalarımız. Çevre bilincine sahip nesiller yetiştirelim. Doğa ve çevremizi sevgiyle koruyabiliriz. Doğanın sessiz bir öğretmen olduğunun farkına varalım. Devletin başlattığı “Sıfır Atık Projesi”ne destek olalım. Avrupa gibi oto kontralı sağlayalım. Geçmişte nasıl bulduysak geleceğe öyle bırakalım. Şimdilik temiz bir çevrede sağlıkla, dostlukla kalın; hoşça kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YARINLAR İÇİN DOĞA VE ÇEVREYE SAHİP ÇIKALIM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!