Yığılca bal arısı tanıtım çalışmaları sürüyor

featured
service

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM), arıcılık turizmi olarak bilinen api turizm faaliyetlerine ve Yığılca Hoşaoflu mevkiinde bulunun arılığı ile Düzce’nin doğal güzelliklerini ve yerel arı ekotipini api turizm kapsamında tanıtmaya devam ediyor.

Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi yaptığı açıklamada;

“Ülkemizde yeni bir alan olan api turizmin amacı bal arısı çerçevesinde çevre bilincini ve doğa sevgisini her yaştan bireye aktarmak ve bu aktarımın sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Buna ilaveten Düzce ili genelinde ve hatta Türkiye’de api turizm bilincinin artması kırsal kalkınma adına da bir kalem oluşturarak arıcılarımızın gelişimini sağlayacaktır. Almanya, Slovenya, Romanya, Polonya, İngiltere ve Mısır gibi ülkelerde oldukça popüler olan api turizmin ülkemizde de gelişmesi ve önünün açılması ve yeni bir gelir kapısı olarak kırsal kalkınmada yerini alması hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda Düzce ilinin kestane ve orman gülü balı ile “Yığılca Balarısı Ekotipi’ni” tanıtmak için her yıl 7’den 70’e yerli ve yabancı turist DAGEM arılığında misafir edilmektedir. Son altı ayda iki yüzün üzerinde yerli ve yabancı misafir DAGEM arılığında ağırlanmıştır. Gelen misafirler ilk defa bal arılarını yakından görme ve arılıkta kovan açarak bire bir temel arıcılık deneyimini edinme fırsatı yakalamışlardır. Arıcılık deneyiminin yanı sıra DAGEM ekibi tarafından kendilerine apiterapi ile ilgili bilgiler verilmiştir.” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin önemli bir api turizm merkezi olma kapasitesine sahip olduğunu belirten Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi, bu kapasitenin apiterapi ile birleştirilerek Düzce ilinin turizmine önemli bir ayrıcalık sağlayabileceğini de açıkladı.

  • Mahreç/ Ali Kuş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yığılca bal arısı tanıtım çalışmaları sürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!