BU BAYRAMI BABALARIMIZLA KUTLAYACAĞIZ

featured
service

         Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, geçen hafta ’’Yarınlar için doğa ve çevreye sahip çıkalım! ’’ demiştim. Ancak okuyucularımdan yeterli ilgi, dönüt ve eleştiriyi alamadım. Demek ki çevre insanlarımızı fazla ilgilendirmiyor veya okullarımızda, ailelerimizde, çevre bilincine yeteri kadar değer verilmiyor. Bu kanıya nereden vardığımı sorarsanız? Selami Savaş başkana hayırlı olsun ziyaretine gittiğimde hocam bize ilkokul yıllarında her gün çevre temizliği yaptırırdınız, şimdi sanırım yaptırılmıyor çünkü gittiğim bir okulda gördüğüm manzara ile bu kanıya vardım dedi. Başkana hak vermemek mümkün değil. Mesire yerlerine giden insanlarımızın bıraktıkları kötü görüntüler veya yerleşim yerleri ve dere kıyılarında gördüğümüz manzaralar bu şekilde düşünmemize ve yazmamıza sebep oluyor. Bazen sosyal medyada yapılan paylaşımlar bu tezimizi doğruluyor. Önümüzdeki pazar günü kutlamaya başlayacağımız Kurban Bayramı’ndan sonra bu manzaraları tekrar göreceğiz. Yalnız hiç değilse bu bayramın ilk günü kutlanacak Babalar Günü nedeniyle olsun biraz dikkat edelim. Kuru sözle, acıtasyon yaparak Babalar Günü kutlanmaz. Babalar çocuklarından çevreyi koruyup temiz tutan; annesine, kendisine, büyüklerine saygılı; insanları seven ve başarılı olan evlatlar yetiştirdiğini gördüğü zaman mutlu olup bize hakkını helal ederler.

                 Bayramlar  dargınlıkların unutulduğu, küslerin barıştığı, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir. Şimdiden tüm okuyucularımın, dostlarımın, öğrencilerimin ve tüm sevdiklerimin mübarek Kurban Bayramı kutlu olsun. Yalnız bu dini bayramlarımız özellikle de Kurban Bayramı kesilen kurbanların paylaşılması ile anlam kazanır. Hele bu Kurban Bayramı’nda buna daha çok ihtiyacımız var. Kurban fiyatları geçen senenin bir buçuk katına çıktı. Ekonomik sıkıntılar ve insanlarımızın alım gücünün azalması nedeniyle bu bayramda paylaşmaya daha çok ihtiyaç var. Sırf Allah’ımızın rızasını kazanmak için bu ibadeti yapıyoruz. Alınmasın ama bazıları kurban kesiyor, kendi tüketmediği yerleri ya dağıtıyor veya hayır kurumlarına veriyor. Dinimizce yapılması gereken üçe bölüp bir hissesini dağıtmak, bir hissesini pişirip bayramda gelenlere ikram etmek, bir hissesini de aile bireyleriyle tüketmek değil midir? Bazıları gibi kurbanı kesip buzdolabına doldurup diğer bayrama kadar tüketmekle kurban ne kadar makbul olur tartışılır. Hele çocukların gözü önünde kesilmesi onları psikolojik olarak etkiler. Birde artıklarını sokaklara atıp çevre kirliliğine sebep olmak akıl karı değildir. Lütfen dikkat edelim.

                   Değerli Okuyucular, yazımın başlığında ‘’Bu bayramı Babalarımızla Kutlayacağız’’derken 16 Haziran gününü kastettim. Çünkü hem Kurban Bayramı’nın birinci günü hem de Babalar Günü. Babası sağ olanlar zaten babaları ile kutlayacak. Babası vefat edenler için bu bayram daha anlamlı. Onları anıp yokluğunu ve özlemini daha çok hissedeceğim. Hele benim gibi daha beş yaşında annesini kaybedip bir yaşındaki kız kardeşi ve dört çocuğuna annesizliği yaşatmamak için kendi hayatını feda eden bir babanız olmuşsa her hatırladığınızda  içinizi acı bir hüzün kaplar. Babamın arkadaşları okuyup bir meslek sahibi olmuşlar ama dedem  tarafından okutulmamış. Bize her anlattığında gözleri dolardı. Çok şükür babamın hayallerini gerçekleştirmek için okuyup öğretmen oldum. Bu yüzden kendimle gurur duyuyorum. Çünkü babama verdiğim sözü tuttum. Bu yüzden öğretmenlik hayatımda tüm yetim çocuklara daha çok yardımcı olmaya çalıştım. Bir evlat babasına layık olmak istiyorsa bunu yapmalı. Yalnız hayatının son zamanlarında görevim gereği onunla fazla ilgilenemedim. İnşallah bana hakkını helal etmiştir.

              Babalar; erkek çocukların ilk kahramanı, kız çocuklarının ilk aşkıdır. Onlar dört mevsim gölge veren bir çınar ağacıdır. Erkek çocuklar için babaları kanatsız melektir. Bir babaya en çok huzur veren şey, evlatlarının mutluluğuna şahit olmaktır. En güzel bayram baba ile kutlanır. Anne ruhunda gezdiğin bağsa baba sırtını yasladığın dağdır. Babalar hayattayken soğuk görünse de sıcaklıkları öldüklerine hissedilir. Peygamberimizin dediği gibi “Baba cennetin orta kapısı dır. ’’ İlk rol modelimiz babalarımızı saygıyla anıyor, Kurban Bayramı’nızı en samimi duygularla kutluyorum. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Şimdilik sağlık, huzur ve bayram sevinci ile kalıp diğer bayramlarda görüşmek üzere hoşca kalın.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BU BAYRAMI BABALARIMIZLA KUTLAYACAĞIZ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!