628 farklı bitkiye zarar veriyor!

featured
service

Düzce Tarım ve Orman il Müdürü Esra Uzun, Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelede son çare olarak kimyasal mücadele uygulamalarının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
Düzce’de uzun yıllardan beri görülen ve bölgeye uyum sağlayan Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı birinci döl zararı genellikle haziran ayının 3. haftalarında görülmeye başlanmaktadır. Birçok bitkiden beslenebilme kabiliyetinde olan bu zararlı mücadele edilmediğinde popülasyonunu artırarak farklı alanlarda yeni zararlar meydana getirebilmektedir. Yapılan akademik çalışmalarda bu zararlının 628 farklı bitki türünde zarar meydana getirdiği, öncelikle bölgede en çok dut, akçaağaç ve Fındıklarda görüldüğünü ayrıca diğer bitkilerden elma, armut, kiraz, bahçeleri ve hatta kavak gibi bitkilerde de zarar yaptığı tespit edildi.

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının asıl zararı yumurtadan çıkan larva denilen kurtçuklar yapmaktadır. Bu zararlı genellikle yaprağın altına nadiren de yaprağın üst kısmına yumurta bırakmakta, yumurta kümesinden çıkan kurtçuklar toplu halde yaprakta beslenmeye başlamaktadır. Bu dönemde birlikte yaşayan kurtçuklar üzerlerine bir ağ tabakası örerek yaşamlarına devam ederler. Beslenmesini tamamlayan her bir birey bireysel yaşamaya başlar ve ardından etrafa dağılarak gelecek dönemin erginlerini oluşturmak üzere dinlenme ya da kışlama formu olan pupa dönemine girerek toprağın çatlakları, evlerin çatı aralarına ya da ağaç gövdesinde gizlenmektedir.
2024 yılında ilk kelebek çıkışlarının Haziran ayı başında görüldüğü ancak kelebek çıkışlarının peyderpey görüldüğü, bugünlerde bahçelerde zararlının yumurta paketlerini bulmak için özellikle uç dallardaki yapraklar kontrol edilmelidir. Şayet yumurta bulunursa hava sıcaklığına bağlı olarak bu yumurtalar 1-3 günde açılacaktır ve yumurtadan çıkan genç larvaların yaklaşık 10 gün ayrılmadan birlikte beslenerek yaşamlarını sürdürecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
628 farklı bitkiye zarar veriyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!