2024 YAZ MEVSİMİ GÜZEL UMUTLARLA BAŞLADI

featured
service

 Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, bir haftalık bayram arasından sonra yine sizinle birlikte olmanın mutluluğu içindeyim. Bu haftaki yazımla geride bıraktığımız Kurban Bayramı izlenimlerini, gurbetçilerimizin gelişi ile ilçemizde yaşanan hareketliliği, tarım ve hayvancılıkta yaşanan bereketliliği, 21 Haziran ile başlayan bu yaz umutlarını, devletimizin uygulamaya koyduğu tasarruf tedbirlerini, okulların tatil olması nedeniyle aileleri bekleyen sıkıntıları dile getirip siz okuyucularımla paylaşmak istedim.

                 Kurban Bayramı öncesi Düzce-Yığılca yolunda karayolları ekiplerince yapılan çalışmalarda emeği geçenleri kutlarım. Kaplamada olsa bozuk satıhlar biraz düzeltildi. Bayram süresince kamyonlara getirilen kısıtlamalarda trafikte biraz rahatlık getirdi. Alınan tedbirler ve yapılan bu çalışmalar sayesinde gurbetçilerimiz rahatlıkla köylerine, evlerine ulaştılar. Arife Günü ve bayram sabahı ahrete yolcu ettiklerimize görevlerimizi yaptık. Bayram namazından sonra kurbanlarımızı kestik. Her bayram görülen kurban kesiminden sonraki bazı olumsuzlukların dışında ilçemizde çok fazla bir problem görülmedi. Okullar tatile girince ailelerde de çocukları ile ilgili problemler başladı. Geçim kaynağımız olan fındık geçen yıl dallarda tekleme idi. Çok şükür Allah bu sene insanlarımızı sevindirdi. Dallarda görülen fındık yoğunluğu üreticilerimizin yüzünü güldürüyor. Tabiİ bu durum biraz daha emek vermeyi gerektiriyor. İlaçlama, tırpan, filiz alma derken asıl problem olan fındık hasat mevsimi yaklaşıyor. Bu durum da  tabii ki  üreticileri düşündürmeye başladı. Bir taraftan  fındığın düşmanları yaban hayvanları tehlikesi, bir taraftan işçi bulamama korkusu ve ücretlerdeki artış ister istemez fındık üreticilerini tedirgin ediyor.

                   İlçemizin doğal güzelliğini oluşturan  baraj gönlümüz, mağaralarımız, şelalelerimiz, ormanlarımız, Yedigöllerimiz ve cazibe merkezi olan gelenek göreneklerimizle ilçemiz büyük bir turizm potansiyeline sahip. Yıl içinde özellikle Sarıkaya Mağarasını ön plana çıkaran tanıtıcı çalışmalar yapıldı. İlçemiz yemek kültürü ile ilgili belediyemizde güzel bir çalışma yaptı. Gazetemizin geçen haftaki haberinde Yedigöller-Yığılca yol güzergâhının haritalara alındığı konum olarak görünmeye başlandığı haberini okuduk. Sosyal medyada kaymakamlığımız da tanıtıcı çalışmalar yaptı. Bütün bu çalışmalar 2024 yılı için turizmle ilgili umutlarımızı artırdı. Yalnız Sarıkaya Mağarası çimento fabrikasının malzeme aldığı yerdeki çalışmalar yüzünden tehdit altında. Bölge acilen sit alanı ilan edilip, o bölümde malzeme alımı engellenmesi. Asıl problemimiz yol konusunda maalesef bir çalışma yok. Giden Valimiz ve Kaymakam Bey Yığılca-Yedigöller arasında bir çalışma başlamıştı. Lakin bu çalışma yarım kaldığını duyuyoruz. Tasarruf tedbirleri bahane edilip çalışmalar bırakılmamalı. Köy yollarında da fazla problem görülmüyor. O yüzden Kaymakam Bey’in Yığılca-Yedigöller yolundaki çalışmalara öncelik vermesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece fındık hasadı başlamadan tarla yollarında da küçük bakımlar yapılmalıdır.

                 Değerli Dostlar, Sevgili Okuyucular, zaman durmadan geçiyor. Hafta içinde temmuz ayına gireceğiz. Ardından Ağustos derken bir bakmışız yaz bitmiş. İnsanlarımızın sezon olarak en yoğun olduğu döneme girdik. Özellikle ilçe merkezinde nüfus çoğalınca alışveriş yerlerinde sıkıntı oluyor. Buna bir çözüm bulunmalı. Fındık toplama zamanı aynı sıkıntıları yaşamamak için belediye gelecek işçilere yer temini konusunda Kaymakam Bey’le toplantı yapıp konuya çözüm bulmalı dır. Alışveriş konusu için esnaflar ve marketlerle toplantı yapılmalı gerekirse tanzim satış merkezi kurulmalıdır. Son günlerde belediye başkanı ve icraatları ile ilgili sosyal medyada tartışmalar görüyoruz. Selami başkan bu tartışmaları dikkate almalı, çözüm için acilen kent konseyini oluşturmalıdır. Önceki başkanlar gibi ben yaptım oldu derse çok çabuk güveni kaybeder. Yöneticilik kolay değildir. Tecrübeli bir belediye meclisi yok bunu kent konseyi ile telafi edebilir. Ayrıca yapacağı icraatları basınla paylaşmalıdır. Bence kış gelmeden hiç değilse mevcut pazar yerinin üstünü kapatsa iyi olur. Çünkü tasarruf tedbirleri yüzünden vaat ettiği projeyi yapamayabilir. Bereketli sağlıklı, huzurlu ve güzel bir yaz geçirmek için öncelikle Kaymakam Beyle belediye başkanımızın işbirliği yapıp gereğini yapması dileklerimle şimdilik sağlıkla, huzurla kalın; hoşça kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2024 YAZ MEVSİMİ GÜZEL UMUTLARLA BAŞLADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!