Bunlara dikkat! Çocuğunuzun gelişimine engel olmayın…

featured
service

Çocuk büyütürken yapılan hataları fark etmek ve onları düzeltmek, çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişmelerine ve yetişkinlikte başarılı olmalarına yardımcı olur. Ebeveynlik, zaman zaman hatalar yapma sürecidir ancak öğrenme ve gelişme için bir fırsattır da.

İşte, yapılan bazı hatalar…

Risk almalarına izin vermemek

Çocuklarımızı korumak ve güvenliklerini sağlamak doğal bir ebeveyn refleksidir. Ancak bu, onların sağlıklı risk alma becerilerini öğrenmelerini engelleyebilir.

Araştırmalar, düşmeyi ve başarısızlığı deneyimlemenin, çocukların ileride karşılaşacakları zorluklarla daha iyi başa çıkmalarını sağladığını gösteriyor. Ebeveynler olarak her köşede tehlike görmek yerine, çocuklarımızın hayatlarında sağlıklı riskler alabilecekleri fırsatlar yaratmalıyız.

Çok hızlı kurtarmak

Çocuklarımızı hemen her zorlukta kurtarmak, onların sorunları çözmeyi ve güçlüklerle başa çıkmayı öğrenmelerini engeller.

Uzun vadede bu, onların kendi kararlarını verme ve sorumluluk alabilme yeteneklerini geliştirmelerini zorlaştırabilir. Ebeveynler olarak görevimiz, çocuklarımızı desteklemek ve rehberlik etmek ancak onların kendi başlarına da ayakta durabilecekleri bir güç ve özgüven kazandırmak olmalı.

Hayır demek

Çocuklarımızın hayır diyebilmeyi ve başkalarının beklentilerine karşı koymayı öğrenmelerine izin vermek önemlidir. Ayrıca her istediklerinde evet demek, onların sınırları ve öncelikleri belirleme becerilerini geliştirmelerini engeller.

Geçmiş hataları paylaşmamak

Kendi hatalarımızı çocuklarımızla paylaşarak, onların da doğru kararlar verebilmeleri ve hatalarından ders çıkarabilmelerine yardımcı olabiliriz. Bu, onların güven duygularını ve sorumluluk alabilme yeteneklerini artırır.

Kendi verdiğimiz öğütleri uygulamamak

Ebeveyn olarak, çocuklarımıza doğruyu öğretmek ve iyi örnek olmak önemlidir. Onlara karşı dürüst olmak ve onların da bu değerleri benimsemesini sağlamak, onların karakter gelişiminde kritik bir rol oynar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bunlara dikkat! Çocuğunuzun gelişimine engel olmayın…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!