Gündem

YARI YIL TATİLİ

26/01/2022 10:39
YARI YIL TATİLİ

        Saygıdeğer Okuyucular, Kıymetli  Dostlar, Geleceğimizin umudu ve aynı zamanda yarınlarımızın en iyi yatırımı olan çocuklarımız, üç gün önce yarıyıl tatiline başladı. Eylül ayında başlayan bu riskli ve zorlu maraton koronanın gölgesinde yarıyıl tatiline ulaştı. Eğitim camiasının yorgun savaşçılarını kutlamak gerek. Böyle bir dönemde hayatlarını ortaya koyup her türlü riskleri göze alarak o minik yürekleri kırmadan görevlerini ifa ettiler. Başta Milli Eğitim Bakanlığını ve devletimizi de kutlamak gerek. Bunca salgın tehlikesine karşı cesur ve dik durup eğitime ara verilmez deyip kararlı davrandılar. Tabii saç ayağının diğer ucundaki velileri ayrıca kutlamak gerek. Çocuklarını bu  salgın döneminde okula hazırlayıp üzerine düşeni yaptılar. Tabii bu dönemin talihsiz olanı çocuklar. Her musibette bir hayır vardır. Bu musibet döneminde aileler çocuklarıyla daha çok beraber olma ve yakınlaşma fırsatı buldular. Her ne kadar emekli olsam da  ara sıra torunları okula götürüp alırken ben de bu heyecana ortak oldum. Bu haftaki bu yazımla eğitim camiamızın tüm paydaşlarına katkım olsun diyerek bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.
                    Sevgili Çocuklar, Kıymetli Veliler, eğitim, öğretim uzun bir süreçtir. Kökleri acı meyveleri tatlıdır. Eğitimin ilk ve en iyi merkezi evdir. İnsan eğitimle doğmaz ama eğitimle yaşar. Onun en büyük amacı bilgilenmek değil eyleme geçmektir. Bu eyleme dinlenmek üzere ara verdiniz. Yarına daha iyi hazırlanabilmek, başarılarınıza başarı katmak için çalışmak kadar da dinlenmelisiniz. Yorulduysanız durup dinlen, mola ver ama hedefinize ulaşmak için asla pes etmeyin. Karne gününde Milli Eğitim Bakanının yaptığı tavsiyelere aynen katılıyorum. Dinlenme döneminde sanırım çocuklara öyle uzun ödevler verilmemiştir. Bakan beyin dediği gibi en önemli ödev en az bir kitap okumak olmalıdır. 1970'li yıllarda Mine Sarıgöl adlı Türkçe öğretmenimiz bu kitap okuma alışkanlığını bize kazandırmıştı. Kendisini şükranla anıyorum. Ortaokul ikinci sınıfta yarıyıl tatilinde her öğrenci bir kitap okuyup özetini yazacak tatil dönüşü bakacağım demişti. O yarıyıl tatilinde bir kitabın özetini yazmış, en az beş kitap okumuştum. Lakin o yıllarda televizyon yok, telefon yok, en iyi oyuncağımız kitaplardı. Öğretmenlerimiz sayesinde birçok kitabı okuma alışkanlığı kazanmıştım. Okuyarak kelime dağarcığımız gelişti. Okuduğunu anlama, anlatabilme, dinleme, kendini ifade edebilme, yaratıcılık vb. birçok bilgiyi bu sayede öğrendik. Onun için daha ilkokuldan başlayarak okumaya özen göstermeliyiz. Bugün birçok kitap bilgisayar ve telefonlarda bile yüklenmiş. Hiç değilse oradan okuyun. 
                Değerli Öğretmenlerimiz ve Velilerimiz, İki hafta boyunca servis koşuşturması, sınav stresi ve zil sesinden uzak kalacak olan öğrencilerin tatil rehavetine kapılmamaları gerekiyor. Bazı öğrenciler günlerini televizyon veya bilgisayar başında geçirmeyi tercih ediyor. Televizyon veya bilgisayar başında geçirilen boş zaman, dinlenmekten çok yorgunluk meydana getirir. Birçok öğrenci bu fırsatı, kitap ve defter kapağı açmadan, okullar açılana kadar televizyon seyrederek, geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak değerlendirme eğilimindedir. Bu düzene alışık olmayan fizyolojik yapı önceleri zorlanır, daha sonrasında da yavaş yavaş tembellik ortaya çıkar. Tatil boyunca tembelliğe alışan bünye okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanacağı gibi uzun bir süre kendini toparlayamaz. İnsanlar öğrendiklerinin yüzde 75'ini bir haftada, yüzde 66'sını bir günde, yüzde 54'ünü de bir saat içerisinde unutuyor. Unutmayı önlemenin yoluysa yapılanları tekrar etmekten geçiyor. Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor. Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermeli. Çünkü ikinci dönem konular çoğalacak. Hem  zamanın daha kısa olması hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlaması nedeniyle gevşeme başlayacak öğrencilerin işleri zorlaşacak. Bu durum güçlük yaratabilir. 
                  Çocuklarının notları düşük olan veliler, düşük not alma nedenlerini yavrularınızla birlikte tartışıp çözüm üretmeli, karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dahil etmeli, sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlamalıyız. Okul zamanında zaman takvimine alışmış çocuklarınızın tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olmalı, çocuğunuzla mümkün olduğunca daha  çok zaman geçirmeliyiz. Her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunu unutmamalı, çocuklarımızın  dönem boyunca sergilediği performansı başka çocuklarla asla kıyaslamamalıyız. Hele en kötüsü düşük not nedenlerini idare, okul ve öğretmende aramayınız. Unutmayın ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önem taşıyor. Onun için arkadaşlarıyla bir araya gelinip ortak aktivitelerin yapılması, yakınların ziyaret edilmesi, hobilere daha çok zaman ayrılması, zevk alınacak birtakım aktiviteler ( sinemaya, konsere gitmek) vb. yapılmalıdır. Ancak tüm bunları yaparken ölçülü davranmak gerekiyor. Özellikle de korona illetinin varlığını unutmamak gerekiyor.  Çocukları ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolunu kullanmamalı, öğretmenlerle iletişim halinde olmalı varsa çocuğunuzun özel durumu, psikolojik danışman dediğimiz rehber öğretmenlerden destek almalısınız. Her şeye rağmen çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi hissettirin ki kendine güven kazansın. Not ve sınav kaygısını gidermek için ikinci dönemde bol bol deneme sınavı yapmasına yardımcı olun. Sınav ve ders korkusunu giderin. Hayat korkunun bittiği yerde başlar. Başarılı sağlıklı bir ikinci dönem dileklerimle  sağlıkla, dostça kalın, hoşça kalın. 

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.