Gündem

Bugün Bana Yarın Sana

10/05/2022 09:34
Bugün Bana Yarın Sana

   
       Merhabalar Sevgili Okuyucular, Öncelikle Sizlere ve Bu köşeyi Bana Ayıran Gökhan Alkan beye Çok Teşekkür ederim, Bundan sonra her hafta farklı konularla bu köşede sizlerle buluşmayı planlıyorum. İlk yazımın 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında Olması Benim ve Potansiyel Engelli olan sizler için son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

      Aranızda beni tanımayanlarınız vardır. En kısa olarak Akülü Tekerlekli Sandalyeye Bağımlı, Engel tanımadan yaşamaya çalışan bir insanım.

       Yazımın başlığını geçenlerde ilk defa dinlediğim bir türkünün nakaratından etkilenerek ''Mezar Taşıma Yazsınlar Bugün Bana Yarın sana'' Yazmayı etkili buldum. 
      Bu hafta 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, çok kişi sosyal medya hesaplarında ve farklı yerlerde, Aslında doğru olan ama çoğunuzun tarafından klişe söz olarak kullanılmaktan öteye bir anlam taşımayan 'Her İnsan Bir Engelli Adayıdır''  sözünü paylaşacağını biliyorum.
  Yada TV ekranlarında gazetelerin manşetlerinde göreceğimiz farklı etkinliklerle bir hafta boyunca sanki kutlanacak bir bayram havasında engellileri görüyoruz. Biliyoruz bizde engelli adayıyız şöyle fedakarlıklar, böyle cefa karlıklar yazmak, konuşmaktan öteye geçmeyecekler. 
      Keşke bunu gerçekten içinizden gelerek fark edebilseniz. 
  Engellilerin sorunlarının Bugün Bana, Yarın Sana olduğunu düşünerek bu konuda herkes elinden geleni yapabilse. 

      Oysaki engelli insanların yaşamını kolaylaştıracak özgürlüğünü sağlamak adına en ufak bir çalışma, aslında kendiniz için olduğunu biliyor musunuz? 
  Benim düşüncelerime göre engelli olmak aslında bir sorun değil. Önemli olan duygu ve düşüncelerde engel olmasın. 

      Fırsat verilse çevre ve ortamlar uygun hale getirilse inanın bir çok engelsiz özel insanın şu hayatta neler yapabileceğini göreceksiniz.

      Engelli rampalarının dükkanlara, sosyal yaşam alanlarına kafeler, restoranlar, kaldırım park gibi sosyal alanlara, özellikle toplu taşıma araçlarına yapılan özel ya da toplu konutların en azından birinci katlarının engellilerin yaşamına uygun olarak yapılması için, sizin ya da yakınlarınızın illa engellimi olması gerekli? 
  Halbu ki yasalarda bir çok mevzuatta belirtilmiş çalışmalarmış gibi, değil de ilgili merciler tarafından tespit edilse olmaz mı? 

      Lanet olsun içimdeki insan sevgisine diyorum.  

      Kaldırım kenarlarına araç park ederken engelli ve çocuk arabalarının mecburiyetle kullanması gereken rampaları kendiniz kullanmadığınız için çoğunuz dikkat etmiyorsunuz!
      
      Oysa yolda  bir araç 5 dk dursa kornaya basıp bu nasıl sorumsuzluk diyerek ortalığı ver vereye verir.
   Buradan insan geçiyor ya acil bir durum olsa dersiniz, o rampalarda bizler için aynı önemi arz etmekte …!
  Sizlere sadece bedensel engellilerin yaşadığı en önemli bir problemden bahsetmeye bu konuda sizleri biraz düşündürmeye çalıştım 


  Engel siz Olmayın…!        

  4 yorum yapılmış

  • Çiğköfteci fatma bacı10/05/2022 21:32

   Esad cım mükemmel bir yazı olmuş yüreğine sağlık bu fırsatı verdiği için sayın Alkana çok teşekkür ederim ‘ ufkunun açık olması çok güzel hayallerine koşarak gitmen çok güzel başarılarının devamını diliyorum yazılarını merakla bekliyorum
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  • İlhami izmirli10/05/2022 21:54

   kardeşim haklısın. Baarılar dilerim
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  • Mustafa Can10/05/2022 22:28

   Esat kardeşim yüreğine sağlık senin azimin umarım örnek olur sağlıklı günler de aramızda ol yeter sevgilerimle
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  • Gökhan ÖZBEK10/05/2022 22:48

   tebrikler
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.