Gündem

GEÇMİŞE ÖZLEM VE BU GÜNÜ YAŞAMAK

28/06/2022 18:19
GEÇMİŞE ÖZLEM VE BU GÜNÜ YAŞAMAK

     
        Değerli Okuyucular, Saygıdeğer Dostlar, her insanın özlediği bir eskisi vardır, yaşı ne olursa olsun. Eskiye özlem duymak, kaybedilene özlem duymak gibidir. Ne eskiyi bugüne getirebilirsiniz, ne de eskiye gidebilirsiniz. Bazı arkadaş sohbetlerinde “Nerede o eski günler? ” muhabbeti yapılırken çocukluk yılları, gençlik yılları, değişik kademelerdeki okul yılları, erkekler için askerlik yılları, birlikte çalışılan iş yılları, gerçekte bir daha yaşanmak istendiği içten söylenmese de özlemle anılır. Bu ihtiyarlığın belirtisi değil geçmişe duyulan özlemdir. Yalnız geçmişe takılı kalmamalıyız. Geçmişe takılı kalırsak asla ileriye bakıp mutlu olamayız. Geçmiş bitmiş çoktan geride kalmıştır. Hayatın devamı için geriye değil önümüze bakmamız lazım. Yoksa yaşamın kıyısında kalırız. Dünü unutmalı, bugünü yaşamalıyız. Çünkü dün ile bugün arasında bir kavga çıkarsa yarınları kaybedebiliriz.

                Sevgili Dostlar, hayat ne garip değil mi ? Çocukluk yıllarımızda hep büyükleri taklit eder biran önce büyümek isteriz. Büyüyüp hayatın sillesini yedikten sonra ise ah bir çocuk olsaydım diye hayıflanırız. Hele orta yaşı geçip bizim gibi yaşlanmaya başlayınca bu özlem daha da artar. Hayal kurmaya başlarız. 


  Hayal dünyamdan uyanıp,şöyle bir etrafa baktım /
  Özlediğim geçmişimle, gözlerimden yaş akıttım/ 
  Annem, babam, kardeşlerim,dostlarım yoktu yanımda/ 
  Yüreğimde hasret, acılar duyup maziye daldım/ 
  Artık biraz yavaşlayın, durup biraz soluklanın/ 
  Nasıl olsa gideceğiz,misafiriyiz bu dünyanın/ 
  İnsanlar sevgiye koşsun, sevgi ekip dostluk biçsin/ 
  Güzel bir nesil bırakıp sonra Yaradan'a gitsin. 
                                                                                                        Şairin şiirinde dediği gibi, her insanın en büyük dileği ardında güzel bir nesil bırakmak değil midir? Önemli olan geçmişte yaşadıklarımızdan aldığımız dersleri ardımızdan gelenlere yansıtmak onlara yararlı olmaktır. Veli VERGİLİ olarak şöyle geçmişe baktığımda yetişmesinde emeği olduğunu düşündüğüm eski öğrencilerimin gösterdiği teveccüh beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Onların hayatına dokunup  aramızda geçen iyi ve yararlı diyaloglarla hayatına etki ettiğimi görmek benim en büyük mutluluğumdur. Bugün bu gazetede hiç karşılık beklemeden yazıyorsam bunun nedeni  insanlara olan sevgim, saygım ve faydalı olabilme düşüncesidir. Hele yazılarımın okunduğunu gördüğümde daha güzel yazılar yazmaya çalışıyorum.
               
   Evet Değerli Okuyucular, geçmişi bırakıp bugünü yaşamaya başladığımızda özellikle geçen hafta ilçemizde yapılan güzel şeyleri dile getirmek istiyorum. Bunların başında ilçe merkezinde yapılan asfaltlama çalışmaları. Burada emeği geçen belediye başkanı ve personeline, kara yollarına teşekkür etmeliyiz. Darısı Düzce-Yığılca yoluna diyelim. 

  Daha önce yazdığım ''Turizmle İlgili Kalkınma Hayallerimiz'' adlı yazımda Sayın Valimiz Cevdet ATAY beyin ilçemizi ziyaret etmesi ve yapılması gerekenleri yerinde görmesi konusunu dile getirmiştim. Geçen hafta bu ziyareti Sarıkaya Mağarası'na yapıp orada yapılan çalışmaları görüp Yılgın köyünde vefat eden şehit babasını ziyaret etmesi ilçemiz halkını ziyadesiyle memnun etti. Keşke ilçe merkezine gelip pazaryerinin durumunu, yapılan asfaltlama çalışmalarını, Yedigöller yolunun durumunu, diğer yapılması gerekenleri inceleyip gitseydi. İnşallah bir daha geldiğinde ilçe sorunları ile ilgili bir geniş katılımlı halk günü toplantısı düzenler. 

  Bu arada ramazan ayında STK'lar iftarında konuştuğumuz ve bu yazın yapılmasını planladığımız festivalden bir ses seda yok. Bunun için Kaymakam Bey ve belediye başkanı inşallah elini taşın altına koyup bir komite oluşturur ve ilk adımı atarlar. Her yıl temmuz ayında  yapılan maaş artışları inşallah çalışanları ve emeklileri  enflasyona  ezdirmez. En büyük temennimiz şu fiyat artışlarının frenlenmesi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi  devletimiz gerekli tedbirleri alıp bizi rahatlatır. 

  Hayırlısı ile Kurban Bayramı'na ulaşmanız  dileklerimle. Dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın hoşça kalın.                

  3605 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.