Gündem

Balköy başkanından, bal tutan ayı ile ilgili açıklama

11/08/2022 17:21

S.S Yığılca Bal Arısı, Ana Arısı, Damızlık Arı, Arı Ürünleri Ve Tarım Ürünleri Üretimi Ve Pazarlama Kooperatifi başkanı Said Cesur, Türkiye'nin gündemine oturan ayı ile ilgili açıklamada bulundu.

Balköy başkanından, bal tutan ayı ile ilgili açıklama

  Balköy başkanı Said Cesur, Yığılca’da acı bal yiyerek kendinden geçen yavru ayı ile ilgili açıklamada bulunarak, “Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince bulunan ayının tedavisine, teslim edildiği Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğünün koruma sahasında devam ediliyor” dedi.

  Cesur, yöreye ait balın ayıyı tuttuğunu kaydederek, “İlçemize bağlı karakaş köy sınırları içerisinde ormanlık alanda bulunan ayı ile arıcı arkadaşımızın aynı zamanda kooperatif ortağımızın balını yedi. Ayı aşırı bal tüketiminden dolayı artık bilincini kaybetmiş ve yürüyemez durumdaydı.  Arkadaşlarımız  ayıyı bulunduğu yerden araca alarak Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teslim ettiler. Ayının tedavisi burada halen devam ediyor. Tedavisinin tamamlanmasının ardından tekrar yaşam alanına bırakılacak”dedi.

  “Ayı baldan dolayı bu hale geldi”

  Balköy Başkanı Said Cesur ayının baldan dolayı bu hale gediğini ifade ederek, “ Ayının bu hale gelmesindeki en büyük etkenlerden birisi bizim bu bölgemize has olan deli bal diye tabir ettiğimiz acı bal, komar balı da deniliyor. Bu balın içerisindeki Grayanotoxin  maddesidir. Bu madde kalpte ritim bozukluğu, bilinç kaybı, bulanık görme gibi etkilere neden oluyor. Aşırı tüketimi halinde de insan vücudunda nabzın durmasına kadar önemli etkisi olabiliyor” dedi.

  “Ayının durumu iyi”

  Cesur, “Ayının durumunun şuan için iyi olduğu haberini aldık. Bizim buradan tavsiyemiz acı balımız  tüketilirken insanlarımızın daha dikkatli olması lazım. İnsanlarımız bu balın şifalarını biliyor ve alıyor. Fazla tüketildiği zaman bu şekilde yan etkileri olabiliyor. Peki balımızın yan etkilerinin yanı sırada faydaları da saymakla bitmiyor. Bu bal belirli oranda kullanıldığı zaman yüksek tansiyon hastalarında tansiyon düşürmeye yarıyor. Aynı zamanda astım, bronşit gibi rahatsızlıklara da büyük faydası var. Vücutta bulunan mikropları öldürmeye de etkisi var” dedi.    

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.