Yazarlar

GELECEK NESİLLERİMİZLE NE KADAR İLGİLENİYORUZ.!

Vatan ATEŞ

  Düzce'mizin güzel nadide ilçelerinden olan Yığılca' da ülkemizin her yerinde yaşadığımız soruna bulaştı. Bu sorun ne? Tabiki de EĞİTİM… Belki de bu konuda sorun yaşamımızın başlıca sebebi eğitimin anlamının, hayatımıza getirdiği güzellikleri bilmemektir.

  Eğitim, kendimizi tanımaktır. Bize sahip olduğumuz yeteneklerimizi, zekamızı göstererek hayatta yer almamızı sağlar. Son zamanlarda gençlerimizi gözlemlediniz mi bilmiyorum; ama ben uzun zamandır bu işlemi yapıyorum. Kendinden bezmiş, güvensiz, lakayt, saygıdan ve sevgiden uzak bir nesil… "Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır." diyen Atatürk çok haklı fakat eğitim olayı sadece bizde mi başlıyor? Hepimizin bildiği neredeyse atasözü olmuş bir söz var: "Eğitim ailede başlar." İşte Atatürk bir sözüyle bu ikisini kastetmiştir. Çocuk aileden belli başlı değerleri kazanmış olarak öğretmene gelir ve daha sonra veli-öğretmen birlikteliği ile çocuğa kimlik, kişilik kazandırır. Daha iyi anlatmak istersek aileden içine tüm malzemeleri katılmış olarak gelen hamuru yoğurup ona en güzel şekli vermektir eğitim. Şimdi gelelim Yığılca'ya. Aileden bahsettik … Eğitimin olmazsa olmazıdır aile .İlçemizin geçim kaynağı tarımdır. İnsanlar geçim derdinde olduğu için çocuklarıyla ilgilenmemektedir. Topu direkt öğretmenlere atmaktadır.

  Çocuk küçük yaşlarda model alarak öğrenmeye başlar. Aileden gereken eğitimi göremediğinde model aldığı kişiler farklılaşır. Yığılca'mızda da aynı olayı görüyoruz. Çocuk hayatında ilk annesini babasını tanır. Ve model alarak öğrenme yaptığı için en başta ailesini model alır. Aile de eğitimi önemsemediği için evladımız bunu görerek büyüdüğü için kendisi de aynı davranışlarda bulunur. Şuan biz eğitimde bunu yaşıyoruz. O zaman en başta aileleri eğitimin önemi hakkında bilgilendirmeliyiz. Hayatta para kazanmaktan daha önemli şeyler olduğunu halkımıza anlatmalıyız. Çocuğun karnını doyurmak. onu giydirmek bütün ihtiyaçlarını karşılamaz. Ekmekten sonra eğitim milletin en büyük ihtiyacıdır. Ve şunu bilmeliyiz. Eğitim sevgiyle başlar. Yaptıklarımızı sevgiyle yapmalıyız. Örneğin; şu anki nesilde bir dinlememe alışkanlığı var. Peki bunun kaynağı nedir? Ailede çocuğu kimse dinlemediği için o da bu özelliği edinmiş. Ey, Yığılca halkı! Değerli hemşerilerim şimdi oğlum etrafta aylak aylak geziyor diye yakınırsın. Peki hiç evladını oturup dinledin mi ? Yoksa işim var git başımdan mı dedin? Neden onların da birer birey olduğunu unutuyoruz?

  Uyanın artık! Bırakın bu ülkeyi ben mi kurtaracağım havalarını. Spor, futbol denince akan sular durur. Fakat iş okumaya eğitime gelince kimse yerinden kıpırdamaz. İlçemize spor salonu yapılmasını yürekten istiyor ve uzun zamandır bitmesini bekliyorsunuz değil mi? İşte bizler eğitim neferleri(gönüllüleri) olarak o yüreğin yarısının eğitime adanmasını istiyoruz. Yığılca'da eğitim kampanyası başlatabiliriz. Gençlerimize öğüt vermeyi bırakalım. İlçemizde meslek edindirme kursları açabiliriz. En azından zararın neresinden dönersek kardır. Gençlerimiz şuan kimlik bocalamasında… Onların kimliğini bulabilmeleri için artık harekete geçmemiz gerekmez mi? Bizimde ilçemizden doktorumuz,avukatınız vb güzel mesleklerden evlatlarımız çıksa güzel olmaz mı?

  Eğitim bir binadır. Herkes birer taş koyarsa binamız yükselir. sürekli aynı kişiler taş koyarsa binanın belli yeri yükselir ve sonunda o yapı yıkılır. Zaten başka çıkarı yoktur. Fakat hepimiz taş koyarsak bina her taraftan yükselir ve sapasağlam olur. Kocaman bir sarsıntı bile o binayı yıkamaz. Güzel halkım Yığılca nın nadide insanları bizim binamızda maalesef yıkılma aşamasında .Eğer çocuklarımıza gereken değeri vermezsek ilçemizdeki eğitime ortak olup katkıda bulunmazsak bir daha binamız olmayacaktır. Bunun için en çekirdekten anne babadan en büyüğe kadar bir Yığılcalı olarak yürekten sesleniyorum: Haydi! Hepimiz başlarımızdan şapkalarımızı, ceplerimizden ellerimizi çıkararak eğitim binamıza birer taş koyalım. Son sözü Ulu Önderimiz Atatürk'e bırakıyorum:

  " Gelecek için yetiştirilen vatan çocuklarına, hiçbir güçlük karşısında baş eğmeyerek tam sabır ve dayanıklılık ile çalışmalarını ve öğrenimdeki çocuklarımızın anne ve babalarına da yavrularının öğrenimlerini tamamlaması için her fedakarlığı göze almaktan çekinmemelerini tavsiye ederim. Büyük tehlikeler önünde, uyanan milletlerin kararlarında ne kadar ısrarlı olduklarını tarih doğrulamaktadır. Silahı ile olduğu gibi kafasıyla da mücadele mecburiyetinde olan milletimizin, birincisinde gösterdiği kudreti ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur. " ( Mustafa Kemal Atatürk )

  7937 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları