Yazarlar

BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ

Levent ÖZDEMİR

BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ';

     Afganistan halkının, önemli bir bölümümü oluşturan ve bu toprakların, siyasi, askeri, kültürel ve bilim bakımından öncüsü olan Özbekler, aynı zamanda ticaret alanında da etkin konumdadırlar.
  Fakat bu durum, Afgan iç savaşından sonra değişmiştir.
  Bir zamanlar başkent Kabilin entellektüel halkı olan ve Afganistan'da önemli bir konuma sahip olan Özbekler, mecburen göç etmek zorunda kalmışlardır.
  Günümüzde Afganistan dışında, Türkiye, Suudi Arabistan ve ABD  başta olmak üzere, dünyanın bir çok yerinde hatırı sayılır nüfus oranına sahiptirler.
  Şimdi gelelim asıl hikayeye ve bu hikayenin kahramanına benim bu insanları yakından tanımama vesile olan, sevgili kardeşim Peyman Osman'a.
  Peyman benim bugün hala görüştüğüm, liseden arkadaşımdır.
  Ben ve arkadaşlarımız, Peyman'ı yıllarca Afgan olarak bilmiştik. Bu arkadaşımız o kadar dürüst ve düzgün bir kişiliğe sahip olması bizde, Afganlara sempatik bakış açısı oluşturmuştur.
  Tabi aradan geçen zamanda ben Peyman'ın Afganistan'da yaşayan Özbek olduğunu öğrenmiştim. Bu durum sayesinde onları daha yakından tanıma şansım oldu. Özellikle ağabeyi Farıt Eke(Muhabbat) ve değerli Anneleri(ellerinden öpüyorum)bahsetmesem darılmasın, araba almakta kararsız olan, büyüklerine saygılı Babacan Şekip sayesinde daha da fazla bilgi sahibi oldum. Ben bu topluma büyük sevgi ve saygı duyuyorum ve gıpta ediyorum.
  Misafirperverlikleri, kendi aralarındaki güçlü hemşehricilik, aile büyüklerine olan hürmet ve saygıları, istisnalar dışında, kendi aralarında evlilik yapmaları, kendi kültür ve dillerini yaşatmaları, hafta sonları erkeklerin sıra ile birbirlerinin evinde toplanmaları, düğün ve cenazelerine önem vermeleri ve en önemlisi güvenilir dostlukarıdır.
  Ben Eski Sovyet ülkelerini bir çok kez ziyaret ettim.
  Bunlarda biride Özbekistandır. Fakat aynı halk olmasına rağmen, Afganistan Özbekleri ile Özbekİstan Özbekleri arasında dil(Ortak dilleri olan Özbekçenin dışında, Afganistan Özbekleri Farsça, Özbekistan Özbekleri Rusça konuşurlar)yemekler dışında farklılıklar olduğunu gördüm.
  Bu sebeple iki bölge insanını tanıyan biri olarak bu farklılıkların bende oluşturduğu düşünce şudur; Afganistan Özbekleri sadece Afganistanın değil, bütün Özbeklerin içinde en Eliti en kültürlüsü ve örf adetlerine en bağlısıdır. Sevgili okurlarım yazıma son vermeden bir şiirle veda etmek istiyorum. 
  “İstesek bu falaktan
   Aynı alıp beremen
  Yıldızlardan moyninge
  Mercan takıp koyemen”
  Sevgilerimle Paymancan ,Farıt Eke…

  23068 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları