Veli VERGİLİ

ANNELERGÜNÜ VE SEÇİM

featured
service

       Değerli Dostlar, Sevgili Okuyucular; her yıl mayıs ayının 2. haftası pazar günü kutlanan anneler günü bu yıl 14 Mayıs Pazar günü kutlanacak. Bu gün ülkemizde 1956’dan beri kutlanmaktadır. Ayrıca 14 Mayıs ülkemiz demokrasisi yönünden de çok önemli bir gün. Hem ülkemiz cumhurbaşkanı hem de cumhuriyet yönetiminde halkın temsilcileri olacak olan milletvekilleri için oy kullanacağız. Biliyorsunuz oy kullanmak bu vasfı kazananların vatandaşlık görevidir. 18 yaşını doldurmuş her birey özgür iradesini 14 Mayıs günü sandığa yansıtacak. Cumhuriyetin 100. yılında yapılacak bu seçim oldukça önemli. Atatürk: ”Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare cumhuriyet idaresidir. ” diyerek seçimin cumhuriyet yönetimindeki önemini belirtmiştir. İnşallah 14 Mayıs günü ilk turda cumhurbaşkanı seçilir de ülkemiz rahat bir nefes alır. Bu yıl Anneler Günü seçimin gölgesinde  biraz buruk geçecek. Ancak anne sevgisi şartlar ne olursa olsun ihmal edilecek sevgi değil. Bu hafta bu konu üzerinde yazıp okuyucularım ve  dostlarıma hatırlatma yapmak istedim.

Kaç bayram geçti öpmedim ellerini,

Kaç bahar geçti görmedim gözlerini.

Kaç zaman geçti alamadım kokunu

Ömrüm bitti annem tanıyamadım seni…

                 Benim için anneler günü bir hüzün ve elem günü. Yukarıdaki şiirde olduğu gibi ben anne sevgisini yaşayamadım. Bu sevgi hep içimde bir yara. Çünkü annemi kaybettiğimde 4-5 yaşlarında idim. Hiçbir bayram ellerini öpemedim. Bir fotoğrafını bile göremedim. Kokusunu hissedip tanıyamadığım için her yıl Anneler Günü’nde içimi buruk bir acı kaplar yanar ağlarım. Onun için öğretmenlik yaptığım dönemde öğrencilerime anne sevgisinin önemini anlatmaya çalıştım. Annesi sağ olanlar onların kıymetini bilip ellerini öpüp kokusunu hissetsinler, yoksa bizim gibi mezarını öperler. Bugün anneler günü yastayım / Annem yaşamda değil çok hastayım / Toprağını ellerimle sevecek / Duymasan da seninle konuşacağım / Sen gittin gideli kalbim ağlıyor / Dillerim suskunlaştı anne demiyor / Gözyaşlarımı göstermemek için çabalıyorum / Ebedi uykunda beni düşünme anne… Ebediyete intikal eden öncelikle kendi anneme, anneanneme, babaanneme, teyzelerime, halalarıma tüm sevdiklerime  ve  yaşamını kaybeden tüm annelere Allah gani gani rahmetler eylesin. Anneler belki her şeyi göremezler ama kalpleriyle dünyalar. Onlar bir sanatçıdır, en güzel eseri de yavrularıdır.

                  Değerli Dostlarım ve Okuyucularım, bu yıl 14 Mayıs gerçekten önemli. Seçimle ilgili siyaseti sevmediğim için yorum yapmayacağım. Zaten herkes kararını çoktan vermiştir. Benim okuyucularıma hatırlatmak istediğim lütfen seçim için birbirimizle tartışmayalım. Bir kalbi kırmak için bir söz yeter, onu tamir için bir ömür yetmez. Seçimden sonra konunun muhatapları Ankara’da hiçbir şey olmamış gibi çay kahve içip sohbet eder, birbiriyle seçim yüzünden küsenler ömür boyu pişmanlık duyarlar. Daha önceki yazılarımda da   vurguladığım gibi 14 Mayıs seçimlerini önemsemiyorum. Oyumu sandıkta kullanıp görevimi yapacağım. Allah bu memleket için kim doğru dürüst çalışacaksa onlara kazanmayı nasip etsin. Benim okuyucularıma tavsiyem seçim var diyerek Anneler Günü’nü ihmal etmeyelim. Bugün iletişim araçları o kadar gelişti ki bir telefonla bile görevimizi yapıp annelerimizi hatırlayalım. Yıkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarımı / Akşam biraz geciksem yollara düşerdi / Sokağa çıkarken «Yavrucuğum üşütme» derdi /

Hemen bir kazak örerdi biraz boş kaldı mı. Bizim için saçını süpürge yapıp, ömrünü yolumuza seren annelerimizin günü kutlu olsun. Sağ olan annelerin ömrü uzun ve sağlıklı olsun. Unutmayalım cennet annelerin ayakları altındadır. Onların değerini bilelim. Sağlıkla, dostça kalın;  hoşça kalın.

ANNELERGÜNÜ VE SEÇİM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!