Veli VERGİLİ

   BAYRAMLAR BİR ARADA KUTLANACAK    

featured
service

   Değerli Dostlar, Sevgili Okuyucular, bu yılda sayılı rahmet günlerinin sonuna geliyoruz. Dün bu günlerin en faziletlisi olan Kadir Gecesi’ni idrak ettik. Allah hepimiz hakkında hayırlı eylesin. Müslüman olarak her yıl sabırla beklediğimiz üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı ve oruçlarımızın son günlerini yaşıyoruz. Perşembe günü “arife” son oruç günü. Cuma günü ise iki dini bayram bir arada hem Ramazan Bayramı hem Cuma bayramı. Yüce Mevla`ya böyle müstesna günlere eriştirdiği için şükürler olsun. İnşallah cuma günü ibadetlerimiz mükafatını alacağız. Layıkıyla oruçlarını tutup, namazlarını kılan, fitre ve zekatlarına verip bu bayram sevincini yaşayacak dostlarım ve okuyucularıma ne mutlu. Allah ibadetlerimizi kabul edip bir dahaki seneye ulaşmayı hepimize nasip eylesin.Yine 23  Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yılını kutlayacağız.Hem dini hem milli bayramlarımız bir arada kutlanacak.

               Bayram kutlamasına arife günü mezarlıktan başlıyoruz.Mezarlıktaki meskun sevdiklerimizi de unutmayacağız Ölülerimiz daha yaşlı olduğu için önce onları ziyaret edip bayramlaşıyoruz. Siz bizi bırakıp gittiniz ama biz sizi bırakmadık, diyoruz onlara. Ne güzel bir âdet bu. Siz büyüklerimizi unutmadık diyen; ölüsüyle, dirisiyle varlığı bir bütün görengeleneklerimiz var. 21 Nisan 2023 günü tüm sevdiklerimizle sıkı sıkı sarılıp, şefkatle birbirimizi kucaklayacağız. Bayram namazı sonrası camileri dolduran cemaat yaşlısı genciyle tek yürek olup bayramlaşacak. Gurbetçilerde ayrı bir heyecan. Günlerdir görmediği insanları görüp hasretle onları kucaklayacak. Daha sonra evlerimizde sevdiklerimizle yapılacak bayram kahvaltısı ve bayramlaşmalar özellikle çocukların özlemle beklediği zaman dilimidir. Çünkü elini öptüklerinden alacakları bayram harçlıklarının ayrı bir önemi var. İlçe nüfusumuzun belki de üç katı gurbetçimiz gelecek, bir arada bayramı kutlayacağız. Buna en çok sevinecek olan yaşlılarımız. Dört gözle bekledikleri sevdikleri sılaya dönecek onlara kavuşacaklar. Bir gün hepimizin yaşlanacağını unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. Bizler çoğunlukla yaşamadan bazı şeyleri anlamıyoruz, dolayısıyla evlat yolu beklemenin ne demek olduğunu yaşayanlar bilir “Bayram gelmiş neyime / Anam anam garibem / Kan damlar yüreğime/ Anam anam garibem” diyen garibimi de unutmadık o günde. Ne mutlu unutmayan ve unutulmayanlara. Burada haddim olmayarak okuyucularıma küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Böyle güzel günlerde lütfen 14 Mayıs seçim tartışmalarına girip birbirimizi kırmayalım. Bırakın bunları seçimden nemalalanlar yapsın.

            Bayramlarımız dini bayramlar ve milli bayramlar olmak üzere ikiye ayrılır. Ramazan Bayramının 3. Pazar günü milli bayramlarımızdan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103.yılını kutlayacağız. Türk milleti, milli ve manevi değerlerine bağlı, kökleri tarihin en derinliklerine kadar uzanan bir medeniyettir. Aziz milletimizin İki tane dini, dört tane de milli bayramı var.  Dini bayramlarda anne, baba, akraba ziyaretlerinde bulunur ; kimsesizleri, yoksulları sevindirir, çocuklarımızı güzelce giydirmeye çalışır, küslükleri bitirmeye gayret eder, mezarlıklarımızı ziyaret edip, manevi bir atmosfer içinde yaşamaya gayret ederiz.Milli bayramlarımız bizlere, vatan, millet, bayrak sevgisini hatırlatır. Milli mücadelenin kahramanlarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi, saygıyla yad ederiz. 23 Nisan  neşe doluyor insan şiirinin küçük dillerde okunduğu, çocuklarımıza özel Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Bugünün büyükleri olarak, milli duygularımızı çocuklarımıza hissettirerek, en üst seviyede yaşayalım ve yaşatalım. Devletimiz ve milletimiz kıyamete dek baki olsun. Fitre ve zekatlarımızı vermeyi unutmayalım. Yalnız bunu yaparken: ’’Ceplerinde bol var diye, sağa-sola savura. Yaptığın yardımı, etrafa davulla duyurma.” diyelim. Dargınlıklar, düşmanlıklar, dertler hastalıklar hepimizden uzak, sevdiklerimiz her yanımızda olsun. Bayramlarımız kutlu, gelecek günlerimiz aydınlık olsun. Sağlıkla, dostça kalın; hoşça kalın. 

   BAYRAMLAR BİR ARADA KUTLANACAK    

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam