Veli VERGİLİ

TURİZM HAYELLERİMİZE NE OLDU?    

featured
service

      Değerli Dostlar, Sevgili Okuyucular, geçen hafta yazdığım “Sağlıklı Yaşamak” yazısında anlattığım gibi hayat denen bu yolda sağlığın önemini anlamak için  hasta olmak veya çevresinde hasta olanların durumunu görmek lazım. Mübarek Ramazan ayımız devam ediyor. Onun manevi havasını yaşayanlara ne mutlu. Bu hafta ise ülkemizde 1977 yılından beri 15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan ”Turizm Haftası” yine bu hafta cuma günü okullarımızın 2. dönemi ara tatili başlayacak. Çocuklarımız  önümüzdeki hafta hem tatil  yapacak hem  de eskiden şeker bayramı dediğimiz Ramazan Bayramı’nı  kutlayacaklar. Bu hafta ilçemiz turizmi ile  ilgili yazdığım yazılarda belirttiğim hayallerimizi gündeme getirmek istedim.

               Değerli Okuyucular, gazetede köşe yazarlığına başladığımdan beri ilçemizde turizm konusu ile ilgili birçok yazı yazdım. 12.04.2022 tarihli  ”Turizmle Kalkınma Hayallerimiz” adlı yazımda bu konuda yapılması gerekenleri yazmıştım. O günden sonra meydana gelen seller, yangınlar ve 6 Şubat Maraş Depremi ve de gelen aşırı zamlar her şeyi altüst etti. Bugün ülkemizin bulunduğu şartlarda turizmden bahsedip iyimser bir tablo çizmek için henüz erken. Çünkü önümüzde 14 Mayıs seçimleri var. Mevcut hükümet devam mı edecek, yoksa yeni bir iktidara yelken mi açılacak belli değil. Lakin biz yine de hayallerimizi canlı tutmaya devam edelim. Çünkü  ”İnsan dünyada, hayal ettiği kadar vardır. Düşlerin olmadan her yer sana uzaktır. En fakir insan bir kuruşu olmayan değil, bir hayali olmayandır. Hayatta mutlu olmayanlar için en tatlı mutluluk hazinesi, hayal kurmaktır. Büyük şeylerin hayali ile yaşa, hiç olmazsa daha küçük şeyleri yapmak imkânını bulursun. ” sözlerinde olduğu gibi ilçemiz turizmi için yapılanları  hatırlayıp neler yapabiliriz konusunda biraz beyin fırtınası yapalım derim.

                Turizm için en önemli unsur ulaşım ve dolayısıyla yol. Bu konuda Düzce-Yığılca yolunda  güzel çalışmalar yapıldı. Sarıkaya Mağarası yolu sıcak asfalt yapıldı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Akçaören ve Dutlar viyadükleri ile ilgili de olumlu çalışmalar yapılıyormuş inşallah sonuçlanır. Geriye fazla bir yapılacak yer kalmıyor. Aydın viyadüğü de yapıldı. Mevcut yolumuz o kadar kötü değil. Akdeniz ve Ege’deki turizm beldelerinde bizim yolumuzdan daha kötü yollar var. Bizim yolumuzu çekilmez yapan bu çimento ve taş ocakları kamyonları. Onlara da turizm sezonunda  bir takım koşullar getirildiğinde her şey yoluna girer. Asıl sıkıntı Yedigöller yolunda. Burada da kamyonlar yok. Bu konuda en büyük eksiklik tanıtım, tabela alt yapı çalışmaları. Maalesef bu konuda bir çalışma yok. Onun için hayallerimiz hep başka bahara kalıyor. Bir de turizmde insanları her şey dahil sistemine alıştırdılar. İnsanlar tesis olmayan yerlere sıcak bakmıyor yani  kibarlaştılar. İlçemizde her şey dahil imkanı olmasa da Botanik Turizmi, Kuş Gözlemciliği Turizmi, Macera Turizmi, Av Turizmi, Mağara Turizmi, Yayla Turizmi, Akarsu Turizmi, Dağcılık Turizmi ve en güzeli EKO Turizme çok uygun cennet bir beldemiz var. Yeter ki kıymetini bilip gereğini yapalım.

                Değerli Okuyucularım, ilçemiz Yığılca; depremde fay noktalarına uzaklığı, mağaralar, su kaynakları, şelaleleri, Hasanlar Barajı, yaylaları, kanyonları, dağları, bin bir çeşit bitki örtüsü, Yedigölleri, harika köyleri ve insanları, doğa güzelliği  ile gelecekte insanların yaşamak için tercih edecekleri bir yer olacaktır. Burada bize düşen bu doğamızı korumaktır. Bunun  için üzerimize düşeni yapalım. Çevremizi temiz tutalım. Temizlik turizmin, turizm kalkınmanın anahtarıdır. Unutmayalım turizm insanları kaynaştıran en kuvvetli sevgi bağıdır. Su akar iz bırakır, turist gelir döviz bırakır. Hayallerimizi ertelemeyip yarınlara umutla bakalım. Çocuklarımızı ilk ara tatilde iyice dinlendirelim. İkinci dönemin en zor kısmı bayramdan sonra başlıyor. Hele hiç sevmediğim bu siyasi atmosferden onları uzak tutalım. Onlar taze bir fidan, düşmanlar önce bu fidanlara musallat olur, onun için dikkatli olalım. Çünkü bizim gençlik yıllarımızda biz bunun acısını çok çektik. En sevdiklerimizle bile ayrı düştük. Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Düşmanlıklar, dertler, hastalıklar hepimizden uzak; sevdiklerimiz her yanımızda olsun.  Sağlıkla, dostça kalın; hoşça kalın.   

TURİZM HAYELLERİMİZE NE OLDU?    

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam