İşsizlik oranı geriledi

featured
service

Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılına ilişkin işsizlik rakamlarını değerlendirerek yazılı bir açıklama yaptı. İşsizlik oranının yüzde 9,4 ile son 10 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini belirten Bolat, ülkenin yaşadığı zorluklara ve 6 Şubat deprem felaketine rağmen ekonominin olumlu seyrettiğini ifade etti.

Bolat, 2013 yılında işsizlik oranının yüzde 8,9, 2014’te yüzde 9,9 ve 2022’de yüzde 10,4 olduğunu hatırlattı. Geçen yıl toplam istihdam edilenlerin sayısının 880 bin kişi artarak 31 milyon 632 bine ulaştığını belirterek, Türkiye ekonomisinde 2005 yılından bu yana 12 milyon 275 bin kişilik yeni istihdam meydana geldiğini vurguladı. İstihdam oranının bir önceki yıla göre 0,8 puan artarak yüzde 48,3 olduğunu söyledi. Bolat, tarım istihdamının toplam istihdam içindeki payının 2005 yılında yüzde 25,5 iken geçen yıl yüzde 14,8’e düştüğünü, sanayi istihdamının oranının ise artış gösterdiğini ifade etti.

Bolat, Türkiye’nin sanayideki ilerlemesinin istihdam istatistiklerine önemli bir etkisi olduğunu ve inşaat ve hizmet sektörlerinin de istihdama katkı sağladığını dile getirdi. İş gücüne katılma oranının geçen yıl 0,2 puan artışla yüzde 53,3’e yükseldiğine dikkat çekti. Kadınlarda iş gücüne katılma oranının da arttığını belirterek, bu trendin önemli olduğunu vurguladı.

Bolat, işsizlikle mücadelede hükümetin önemli adımlar attığını ve yapısal reformlarla işsizlik oranının azaldığını belirtti. Üretimin artmasıyla birlikte işsizlik sorununun büyük ölçüde azalacağını ifade ederek, bu hedef doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşsizlik oranı geriledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!