ABD’de yıkılan köprü tedarik zincirini sekteye uğrattı

featured
service

ABD’nin doğu kıyısında meydana gelen gemi kazasının, başta otomobil olmak üzere teslimatları sekteye uğratabileceği, gemi risk primlerini yükseltebileceği ve tedarik zincirlerini ve ekonomiyi olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde bulunan Francis Scott Key Köprüsü, 26 Mart’ta Singapur merkezli Synergy Group tarafından işletilen ancak kargo taşımak üzere Danimarkalı deniz taşımacılığı şirketi Maersk tarafından kiralanan Dali adlı yük gemisinin çarpması sonucu çöktü.

Yaklaşık 2,57 kilometre uzunluğundaki köprünün çökmesinin ardından köprüye çıkan tüm karayolları trafiğe kapatıldı ve Baltimore Limanı’ndaki gemi trafiği bir sonraki duyuruya kadar durduruldu.

Baltimore Limanı’ndan yapılan açıklamada, limana giren ve çıkan gemi trafiğinin bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığı ancak bu durumun limanın tamamen kapalı olduğu anlamına gelmediği, kamyonların terminallerdeki işlemlerinin sürdüğü belirtildi. Ancak gemi trafiğinin ne kadar süreyle durdurulacağı belirsizliğini koruyor.

Maersk’den yapılan açıklamada da köprünün hasar görmesi ve oluşan enkaz nedeniyle Baltimore’un Helen Delich Bentley Limanı’na ulaşmanın şimdilik mümkün olmadığı aktarıldı. Şirket, bölgede güvenli geçiş sağlanana kadar Baltimore’u tüm hizmetlerinin dışında tutacağını duyurdu.

Kazanın liman operasyonlarını aylarca etkileyebileceğine işaret ediliyor. ABD Ulaştırma Bakanlığının verilerine göre, Baltimore Limanı toplam tonaj açısından ABD’nin 17. en büyük limanı konumunda bulunuyor.

Baltimore Limanı’nın ticaret hacmi açısından ise ülkenin 9. en büyük limanı olduğu belirtiliyor. Limanda geçen yıl 80,8 milyar dolar değerinde 52,3 milyon tonluk elleçlemenin gerçekleştirildiği kaydediliyor.

Baltimore Limanı, otomobil ve hafif kamyon sevkiyatında ABD’nin en yoğun limanları arasında ilk sırada yer alıyor. Aynı zamanda tarım ve inşaat makinelerinin yanı sıra şeker ve alçıtaşı ithalatında da önde gelen limanlardan biri olarak dikkati çekiyor.

Ancak gemi kazasının limanın etkinliğini olumsuz etkilemesi beklenirken, sevkiyatların başka limanlara yönlendirilmesi muhtemel görünüyor. Bu durumun, ABD’nin doğu sahili boyunca lojistik faaliyetleri sekteye uğratabileceği endişesi taşıyor.

Ekonomistler, Baltimore’daki kazanın nakliye maliyetlerinde artışa neden olabileceğini ancak malların başka limanlara yönlendirilmesi seçeneği bulunduğunu belirtiyor. Ancak, bu durumun yolculuk sürelerini uzatabileceği ve ekonomik açıdan bazı zorluklar yaratabileceği ifade ediliyor.

Son olarak, gemi kazasının küresel tedarik zinciri üzerindeki etkisi, zaten yaşanan diğer lojistik zorluklarla birleştiğinde daha da belirgin hale gelebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ABD’de yıkılan köprü tedarik zincirini sekteye uğrattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!