Yaban Hayatına ve Doğaya Daha Saygılı Davranılmalı

featured
service

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Açık Ders” uygulamasına; Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu, öğretim elemanları, öğrenciler ve konuya ilgi duyan vatandaşlar katılım gösterdi.

Düzce’nin ve bölgenin yaban hayatını uzun yıllardır araştırıp inceleyen ve bilimsel çalışmalar için önemli raporlamalar hazırlayan Düzce Üniversitesi Ormancılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Akif Keten, yaban hayatını; “İnsan kontrolünün dışında yaşayan, kültüre alınmamış tüm bitki ve hayvan türlerinin yaşam ortamlarıyla beraberliğidir.” şeklinde tanımladı.

Yaban hayvanını ise; yaşamları (üreme, beslenme, hareket vb.) doğrudan kontrol edilemeyen hayvanlar olarak tanımlayan Akif Keten,  Düzce yaban hayatının tür bakımından oldukça çeşitlilik gösterdiğini, normalde 250 bin hektarda görülebilecek hayvan türünün Düzce’de 70 bin hektar içerisinde görülebileceğini vurguladı.

Omurgalı türler içerisinde Düzce’de 294 tür olduğu bilgisini paylaşan Doç. Dr. Akif Keten, kuş türü çeşitliliği bakımından Düzce’nin 188 türle dikkat çektiğini dile getirdi. Efteni Gölü’nün kuş türü için ayrı bir yeri olduğuna değinen Doç. Dr. Keten, bu alanların yaban hayatının olduğu kadar Düzce için de son derece önemli olduğunu ifade etti.

Düzce’de yaşayan yaban hayvanı türlerini tanıtarak, doğadaki işlevlerini anlatan Keten, yaban hayatının eksik ya da yanlış bilinmesinin, doğal yaşamı olumsuz etkilediğinin altını çizdi. İnsanlardan doğaya ve yaban hayatına karşı saygılı davranmaları isteğinde bulunan Düzce Üniversitesi Ormancılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Akif Keten, katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayarak sunumunu sonlandırdı.

“Açık Ders” uygulaması sonunda yaptığı başarılı çalışmaları ve sunumu için Doç. Dr. Akif Keten’e Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaban Hayatına ve Doğaya Daha Saygılı Davranılmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!