DÜ, Arıcılık Konusunda Kadın ve Genç İstihdamına Katkı Sağlamayı Sürdürüyor

featured
service

Yığılca’daki Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nde düzenlenen programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş, Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek,  DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Düzce İli Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Cafer Kaba, protokol üyeleri, DAGEM çalışanları ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerler katıldı.

Programın açılışında konuşan DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, DAGEM’in kuruluş amacı ve misyonu doğrultusunda halkı bilinçlendirmek adına arıcılık kursları düzenleyerek kadın ve genç istihdamını artırmayı amaçladıklarını ifade etti. Ana arı üretim kursunu önemsediklerini ve kursun büyük ilgi gördüğünü belirten Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Yığılca’nın bölgesel kalkınmasında ana arı üretiminin büyük bir faktör olduğuna değindi. Katkı veren kişi ve kurumlara teşekkür eden Kekeçoğlu, 400 adet kestane fidesinin toprakla buluşmasına destek olan Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Düzce Şubesi’ne de teşekkürlerini iletti.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, Düzce’nin bitki örtüsü ve coğrafi açıdan iyi bir arıcılık bölgesi olduğunu söyleyerek Bakanlık olarak arıcılara ciddi desteklerde bulunduklarını dile getirdi. Düzce Üniversitesi ile protokol kapsamında Yığılca arısı ekotipi ıslah çalışmalarını başlattıklarını ifade eden Çiçek, Düzce Kestane Balı’nın tescil edildiği müjdesini de paylaşarak bölgeye katma değer sağlayacağının altını çizdi.

Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş ise böyle anlamlı bir günde arı üreticileri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Yığılca’da özellikle son beş yılda Tarım İl Müdürlüğü ve Düzce Üniversitesi’nin çalışmalarının meyvelerini aldıklarını belirten Talha Altuntaş, profesyonel üretici sayısını ve arı nüfusunu iki kat artırdıklarına dikkat çekti. Paydaşlarla birlikte bu gelişmelerin aratarak devam edeceğine işaret eden Altuntaş, sertifika almaya hak kazanan 50 kursiyeri tebrik ederek başarılar diledi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, akademi ve bilimin üretime katkı sağladığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Düzce Üniversitesi’nin arıcılıktaki başarılarının, 2010 yılında Yığılca’daki potansiyeli keşfetmesiyle başladığına dikkat çeken Rektör Çakar, o vizyonun ana arı üretiminden arı ile ilgili ürünlerin farklı alanlarda kullanımına kadar ilerlediğini sözlerine ekledi. Gönül veren ve katkı sağlayanların birlikteliğiyle başarının mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çakar, kadın girişimcilerin eğitiminin sürdürülebilir olmasının önemi üzerinde durdu. Dünya bal üretiminde ikinci sırada yer alan Ülkemizin, kovan verimliliği açısından ise 20. sıralarda yer aldığını ifade eden Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, daha bilimsel yöntemlerle dünya lideri olunabileceğini dillendirdi.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Program,  geleceğe bir nefes olmak adına toplumsal farkındalık oluşturan kestane fidesi dikimi ile sona erdi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DÜ, Arıcılık Konusunda Kadın ve Genç İstihdamına Katkı Sağlamayı Sürdürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!