Şi Cinping ABD’li patronlarla buluştu

featured
service

Toplantı, Çin’in ticaret ortakları arasında, Pekin’in emlak piyasasındaki yavaşlamanın üstesinden gelmek için yoğun yatırım yapmasının ardından ulluslararası damping ihtimali nedeniyle endişelerin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

Çin haber ajansı Xinhua, toplantının Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda sürdüğünü belirtirken daha fazla ayrıntı vermedi.

Konuya yakın kaynaklara göre, toplantıya bu hafta Pekin’in en önemli yıllık iş konferansı olan Çin Kalkınma Forumu’na katılan ABD’li üst düzey yöneticilerin de katılması bekleniyordu. Foruma katılanlar arasında Chubb CEO’su Evan Greenberg, Pfizer’den Albert Bourla ve FedEx’ten Raj Subramaniam da vardı.

Şi, Kasım ayında ABD-Çin İş Konseyi ve ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi tarafından San Francisco’da düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumunun oturum aralarındaki akşam yemeğinde ABD’li iş dünyasının liderleriyle bir araya gelmişti.

Forum için hafta sonu Pekin’e akın eden Avrupalı ​​üst düzey yöneticiler yapılan toplantıya davet edilmedi. Görüşmelere yakın olan kişiler, bunun San Francisco etkinliğine yanıt olarak düzenlenmesinden kaynaklandığını söyledi. Bu toplantının organizatörlerinden biri olan NCUSCR başkanı Stephen Orlins de Pekin’de.

ABD-Çin ilişkileri, Şi ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Apec forumunun oturum aralarında yaptığı ikili görüşmelerden bu yana kısmen istikrar kazandı.

Ancak gerginlikler artmaya devam ediyor. ABD, ithal Çin elektrikli araçlarının güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığını araştırma sözü verirken Pekin, Apple’ın iPhone ve Tesla araçlarının devlet dairelerinde kullanılmasını engelledi. Pekin dün ABD’nin elektrikli otomobil sübvansiyonlarına karşı Dünya Ticaret Örgütü’ne dava açtı.

Çin, ülkeye doğrudan yabancı yatırımın geçtiğimiz yıl onlarca yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından son aylarda uluslararası ticarete daha olumlu bir tablo sunmaya çalıştı.

Geçen hafta, Çin, sınır ötesi veri aktarımları konusunda endişeli olan işletmeler tarafından memnuniyetle karşılanan bir hamleyle yeni veri yasalarına açıklık getirdiğini duyurdu.

Amerikan Ticaret Odası Başkanı Sean Stein, “Çin pazarına hizmet etmek veya Çin’e satış yapmak için burada olan ABD’li şirketlerin, sanırım bir yıl öncesine göre biraz daha olumlu olduklarını düşünüyorum. Hala ekonomiyi geride tutan derin yapısal sorunlar var, ancak ilişkilerdeki iş döngüsü bakımından bulundukları yer daha iyi bir yerde.” dedi.

Çarşamba günü açıklanan resmi istatistiklere göre, Çin ekonomisi istikrar işaretleri veriyor; sanayi kârları Ocak-Şubat döneminde bir yıl öncesine göre yüzde 10,2 arttı, ancak bu kısmen 2023’teki düşük baz sayesinde oldu.

Çok uluslu büyük bir şirketin genel müdürü, forumun açılışında konuşan Şi de dahil olmak üzere Pekin’den gelen söylemin geçen yıla göre daha “kendinden emin” olduğunu söyledi.

Ancak Çin ekonomisindeki yapısal zorluklar göz önüne alındığında bunun yatırımcı duyarlılığını desteklemeye yönelik bir girişim mi yoksa gerçekten liderlik tarafından hissedilen bir girişim mi olduğunu bilmenin zor olduğunu söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şi Cinping ABD’li patronlarla buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!