Ekosistemin Geleceği Arıların Kanatlarında – Yığılcanınsesi Gazetesi

featured
service

Düzce ÜniversitesiArıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından Bee’o sponsorluğunda “Türkiye Arı Elçilerini Arıyor” sloganıyla başlatılan farkındalık projesi, DAGEM’de lise öğrencilerinin katılımıyla başladı.

Sürdürülebilir gelecek için, çocukların ve gençlerin bal arılarının ürettiği ürünlerin yanı sıra ekosistemdeki rolünü de kavramaları amacıyla başlatılan projede, sürdürülebilir kalkınmanın temelinin de eğitim ve çevre bilincine dayandığı vurgulanıyor.

Kahvaltı ve tanışma organizasyonu ile başlayan “Türkiye Arı Elçilerini Arıyor” etkinliği, teorik ve pratik eğitimler ile devam etti. Etkinlik kapsamında; gençlere öncelikle arı ailesi, fizyolojisi, arı ürünleri ve sağlık üzerine etkileri ile bal arılarının ekosistemdeki rolünü anlatan teorik eğitimler, arkasından da kovan başında uygulamalı eğitimler verilerek arılar tanıtıldı.

Arıların ve arı ürünlerinin her yönüyle anlatıldığı etkinlikte, liseli öğrenciler kovan açtı, arıları ve ürünlerini görerek ve dokunarak tanıdı. Daha sonra mum yapımı, ballı bitkilerin dikimi ve ballı kek yapımıyla devam eden program, sertifika töreni ile sona erdi.

Proje hakkında bilgi veren DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Projenin en önemli hedefi sürdürülebilir çevre ve gıda güvenliği için polinasyonun önemi ve arıların tozlaşmadaki (polinasyon) rolünü vurgulamaktır. Bal arısının ekosistemdeki rolü ve önemi ile ilgili çocuklarda ve gençlerde farkındalık oluşturmayı hedefleyen proje Dünya’da ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Projenin ilk etkinliği Düzce’nin tüm ilçelerinden lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşti. Projenin gelecekteki hedefi Türkiye’nin dört bir yanından gönüllü arı elçileri ile bu etkinlikleri sürdürmektir. Böylece gittikçe yaygın etkisi yüksek bir farkındalık yaratmak, çevreye ve doğaya saygılı ve doğal kaynakları sürekli tüketen değil tıpkı arılar gibi sürekli üreten bir toplum bilinci oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin de memnun kaldığı etkinliğe; Düzce Fen Lisesi, Akçakoca Fen Lisesi, Akçakoca Barbaros Anadolu Lisesi, Akçakoca Piri Reis Mesleki Anadolu Teknik Lisesi, Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi, Düzce Güzel Sanatlar Lisesi, Düzce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Düzce Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Düzce 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi, Farabi Anadolu Lisesi, Gümüşova Anadolu Lisesi, Özel Düzce Kültür Fen Lisesi, Özel Düzce Kültür Anadolu Lisesi, Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencilerinden toplam 35 “Arı Elçisi” katıldı.

 

5004 kez okundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ekosistemin Geleceği Arıların Kanatlarında – Yığılcanınsesi Gazetesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!