Ferit ŞİMŞEK

RAMAZAN AYI NEDİR ? NE DEĞİLDİR

service

Ramazan ayı ; sahur, oruç, tahammül, zühd ve bereket ayıdır.

Bizim iftara gösterdiğimiz hassasiyet sahurda dır. Orucun başlangıcı sahur yemeği , bitişi iftardır. Bitişi olan iftara gösterilen ilgi başı olan sahura gösterilmiyorsa bu hoş şey değildir. Oruç ve ibadet ayı olan ramazan ayı, gösteriş ayına dönüşmemelidir. Ramazan ayı ihtiyaç listesini azaltma, ahiret alemine hazırlanma ayıdır. 11 ayda yapamadıklarımızı yapabilme, zamanımızı ve malımızı bereketlendirme ayıdır. Sadece açlığa değil , nefsin kabarttığı her şeye tahammül gösterme ayıdır. Dile, göze , ayağa ve bütün azalara sahip olma ayıdır.

Ramazan ayı sadece iftar ayı değildir! dünya nimetlerini elinin altında bulundurduğu halde Rabbinin emri olduğu için yemeyen-içmeyen, şehvetlere karşı sabır gösterenlerin ayıdır. Abartılı israf şovuna dönüşen, teravih namazını kılmakta zorlanacak hale getiren iftar sofraları ramazana ait değildir. Hele hele Ramazan ayı mal ve vakit israfı yapılan bir ay değildir.

Ramazan ayı gerginlik ayı değildir!oruçlu olduğu halde sinirlenen,esip gürleyen,vurup kıran, müslüman hatalıdır. İftara yetişemediği için, kul hakkı ihlal eden ,ahlaki olmayan sözler sarf eden mü’min Ramazınını harcayan mü’mindir. Aile bireylerini rencide eden, iş arkadaşlarını mescit dostlarını kıran kişi imtihanını riske sokan mü’mindir. Ramazanda sinirlenen diğer zamanlarda ise sabırlı müslüman orucun faziletinden bi haberdir.

Teravih başta olmak üzere ramazan ayında çok namaz kılınıyor diye namazın genel kuralları gevşetilemez. Eğer Ramazan ayı mü’min için hassasiyeti yüksek bir ay ise mü’min ibadetlere bakan gözü,ezanı duyan kulağı,okuyan dili o hassasiyete göre görmeli, duymalı ve konuşmalıdır. Teravih gece kıyamıdır heba edilmemelidir. Mümkünse hatimle kılınmalıdır. o Mümkün değilse iyi kıraati olan bir imamın arkasında ve namaz gibi kılınmalıdır.

Ramazan ayı eğlence ayı değildir! Eğlencelere katılıp israf ve diğer ibadetlerden geri kalan mü’minler büyük bir gafletin içine düşmüş olurlar.

İdeal bir Ramazan günü ailemizle,akraba ve dostlarımızla ihtiyaç sahibi kardeşlerimizle, garip ve yetimlerle bir arada olmaktır. Ramazanı bize eğlenceden, şatafatlı sofralardan ziyade uhravi manevi değer katacak hasletlere yönlendirmesi için çaba gösterelim. Sahura mutlaka kalkıp çocuklarımızı da sahur bereketinden istifade etmeleri ve alışmaları için kaldıralım. Hep birlikte ailece sahur yapalım. Sabah namazını kesinlikle camide kılalım. Mümkünse işrak vaktine kadar bekleyip iki rekat namaz kılıp evimize yada iş yerlerimize çıkalım. Gün içerisinde bol bol zikir ve tövbe istiğfarla vakitlerimizi değerlendirelim. İftara yakın saatlerde evimizde ailemize yardımcı olup onunda ibadet ve zikirlere vakit bulmasını sağlayalım. iftar zamanı geldiğinde ailemizle birlikte iftar heyecanını yaşamaya gayret gösterelim. iftar sonrasında teravih namazı için hazırlıklarımızı yapıp yine ailece teravih namazı için camilerimize koşalım. RAMAZANIMIZ ORUÇ, ORUCUMUZ RAMAZAN OLSUN. BU güzel ayın bereketi hepimizin üzerine olsun.

RAMAZAN AYI NEDİR ? NE DEĞİLDİR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!