Veli VERGİLİ

DOĞAL KAYNAKLARIMIZI TANIYOR MUYUZ?(1)

featured
service

Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, Yığılca İlçesi, kuzeyde Zonguldak ili, doğu ve güneyinde Bolu ili, batısında Düzce ili, kuzeybatısında Akçakoca ilçesi ve güneybatısında Kaynaşlı ilçesiyle çevrilidir. Düzce ilinin en büyük yüzölçümüne sahip olup büyük bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar ilimizin ve ilçemizin en büyük zenginliği olan doğal kaynaklarımızdır. Kuzeydoğu, doğu ve güneydoğudaki ormanlardan çıkan küçük dereler birleşerek Hasanlar Barajı’nda toplanıp oradan Düzce’ye doğru akarken Melen suyu adını alır. Genel olarak halkımız bu Melen suyunun doğusunda yer alan vadi boyunca yerleşmiş olup 1980’li yıllardan sonra mevcut tarım alanlarını fındıkçılıkla değerlendirmektedir. İlçemize tarıma uygun olmayan alanlar ise taş, mermer ve çimento ocakları tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Şırıl şırıl akan dereleriyle, Yedigöller’i, mağaraları ve şaleleriyle, yemyeşil bitki örtüsüyle, büyük bir orman deniziyle turizmden yeteri kadar yararlanamayan böyle güzel bir beldenin taşı toprağı altın olma yolunda hızla ilerlemektedir. Gelecekte insanların yaşam alanı olarak tercih edecekleri en güzel yer olacağı aşikârdır. Bu haftadan başlayarak doğal kaynaklarımızı tanıtmaya ormanlarımızla başlayıp bunların ilçemiz, okuyucularımız ve bölgemize olan katkıları ile önemini yazıp sizleri bilgilendirmek istedim.                                                                                                                                .              Ülkemizin %29,4’ü ormanlarla kaplı iken, ilçemizin %65’i orman bitki örtüsüne sahiptir. Ormanlar sadece ağaç değil hayattır, sağlıktır, huzur ve mutluluktur. Onun için kıymetini bilip çevremizdeki bu güzelliğin farkına varmalıyız. Yığılca’yı yerleşim alanı olarak seçen dedelerimizi sırf bu yüzden şükranla anmalı onlara teşekkür etmeliyiz. Bazı dostlarımızın şehirlere göç etmelerini yadırgayan arkadaşlarımız var. Aslını bilmeden konuşanlara sadece şunu söylemek isterim. Eğitim, sağlık, ekonomik vb. nedenlerle oralarda yaşayan bu insanlarımızı temsil eden STK temsilcileri ile bir araya geldiğimizde hiçbir hesap yapmadan ta uzaklardan koşa koşa ilçemize geliyorlar. Çünkü Yığılca ata mirasımız, ana yurdumuz. Onun için bu cennet beldede yaşayan bizler onlardan kopamayız. Burada ikamet edenlerin bazen bu insanlara bakış açısını yadırgıyorum. Neymiş köyün bakım onarım ve ihtiyaçlarına yardımcı olmuyorlarmış. Ben biliyorum ki o insanlar köylere geldiği zaman yıl boyu köyde yaşayanlardan fazla köylerine yardımcı oluyorlar. Senlik, benlik bizden uzak olsun, demiş şair. Eğer gurbetçiler köye dönse köyün nimetleri olan doğal kaynaklardan burada ikamet edenler bu kadar istifade edemez. Burada asıl görev muhtarlarda. Ayrımcılık yapmadan bölge nimetlerinden onların yararlanması sağlanmalıdır..

                  Değerli Okuyucular, ilçemizin neredeyse tamamı orman köylüsü. Fakat devletin özellikle Orman Genel Müdürlüğünün orman köylülerine yaptığı bazı yardımlar ve projelerinden haberimiz yok. Yıllar önce tavuk kümesleri yapımı için ORKEY’in verdiği destekleri hatırlarız. Orman ve köy ilişkileri adındaki bu kuruluş orman köylülerine desteklerine devam ediyor. Bunlar; süt sığırcılığı, koyunculuk, arıcılıkla ilgili hayvan ürünleri desteği, tıbbı ve aromatik bitki üretimi, seracılık ve mantarcılık. Güneş enerjisiyle su ısıtma ve elektrik üretme sistemi yardımı, traktör ve iş makinesi desteği. Mantolama, kat kalorifer sistemi ve elektrik üretim sistemi ile evlere donatım desteğidir. Ayrıca ev hanımlarına mikro krediler veriyormuş. Ancak bu desteklerin nasıl ve ne şartlarla verildiğini halkımız bilmiyor. Bu alanda görev yapıp ilçe insanımızı bilgilendirmeyen bu görevlileri kınıyorum. Bazı bölgelerde orman köylülerine yapılan elektrik, park, ev, ekonomik vb. destekleri duyduğumuzda biz niye istifade edemiyoruz diye hayıflanıyoruz. Son yıllarda ilçemizde proje tanıtımı yapıldığını duymadım veya yaptılarsa haberimiz yok. Geçenlerde fidan dağıtımı yapılmış çoğu insanın haberi yok. İletişim araçlarının bu kadar geliştiği bu zamanda sanırım belirli çevreler istifade etsin diye fazla duyulmasını istemiyorlar. İlçemizde görev yapan eski görevliler güzel projeler yaptılar. Bunlardan Bal Ormanları Projeleri destek verilmediği için yok olmaya yüz tuttu. Balköy’ün yerinde yeller esiyor. İlçemizin ormanlarını gelir kapısı görüp halkımıza faydalandırmayanları ve halkımızın hakkını gasp edenleri Allah’a havale ediyorum. Diğer doğal kaynaklarımızı yazıp insanlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğim. Şimdilik sağlık, huzur ve dostlukla kalın; hoşça kalın.

DOĞAL KAYNAKLARIMIZI TANIYOR MUYUZ?(1)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam