Veli VERGİLİ

 MUTLULUK VE HÜZNÜ BİR ARADA YAŞADIK      

featured
service

Sevgili Dostlar ve Kıymetli Okuyucularım, geçen hafta hem sevinçleri hem hüzünleri bir arada yaşadık. 10 Ocak Çarşamba günü ‘’Çalışan Gazeteciler ve İdareciler Günü”nü kutladık. Yığılcanınsesi gazetesi imtiyaz sahibi Gökhan ALKAN ve yazı işleri müdürü Nuray ALKAN Hanım’la birlikte gazete çalışanları adına ilçemiz kaymakamı Hüseyin DEMİRKOL’u makamında ziyaret edip idareciler günü plaketini takdim ettik. Daha sonra Kaymakam Bey ve siyasi parti temsilcileri günle ilgili kutlama için gazete merkezine teşrif ettiler. 11 Ocak günü akşamı üç ayların başlangıcı ve Regaip Kandili’ni kutladık. Kandil sabahı ise Valimiz Selçuk ASLAN’ın çalışan gazeteciler onuruna verdiği kahvaltıya Gökhan Bey ve Nuray Hanım katılarak gazetemizi temsil etti. Vali Bey’in günle ilgili güzel sözleri ve adımıza yaptırdığı hediyeler ayrı bir mutluluk kaynağı ve manevi desteğimiz oldu. Yaptığımız işin önemi ve bilincini daha iyi anladık. Cuma günü ise Kuzey Irak’tan gelen acı haberlerle sarsıldık. Kandil günü akşamı yaşadığımız bu hüzün nedeniyle hafta içindeki sevinçlerimiz kursağımızda kaldı. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, makamları cennet olsun diyorum. Geçen hafta bahsettiğim gibi Yığılcalı Dernekler Federasyonu genel kurulu 14 Ocak günü yoğun bir katılımla ilçe parkındaki Yığılca Spor Lokalinde yapıldı. Federasyon kurucu başkanlarının önerisi ile divan başkanlığına seçildim. Yoğun bir katılımın olduğu kongrede İlyas Yıldırım başkanlığındaki dokuz kişilik liste oy birliği ile seçildi. Dilek ve temennilerle güzel bir genel kurul yapılarak toplantı sona erdi. İnşallah ilçemize güzel hizmetler yaparlar.

                 11 Eylül 2023 günü başlayan 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci dönemi 19 Ocak 2024 Cuma günü bitecek. Herhangi bir olumsuzluk olmazsa 5 Şubat 2024 Pazartesi günü ikinci dönem başlayacak. Yapılan planlamaya göre de 8-12 Nisan tarihlerinde ikinci ara tatil, 14 Haziran 2024 tarihinde yaz tatili başlayacak. Bu öğretim yılında birçok değişiklik yaşandı. Bizim okul yıllarında yaşadığımız sınav şekli geri geldi. Soruların açık uçlu olması ve bazı sınıflarda ortak sınavlar yapılması kararlaştırılıp yapıldı. Özellikle ilkokulda sınavların kaldırılması tartışılabilir. Zaten teknolojinin esiri olmuş çocukların derslere motivasyonunda öğretmenler ve ebeveynler sıkıntı yaşayabilir düşüncesindeyim. Liselerde klasik sınavların geri gelmesi, öğrencilerin telefonla sınıflara alınmaması, sınıf geçmedeki yenilikler güzel. Ancak LGS ve üniversite sınavlarına hazırlanan çocuklarla ilgili kararlar tartışılır. Destekleme ve yetiştirme kursları 6,7, 9 ve 10. sınıflarda  kaldırıldı. Çocuklar sınavlara nasıl hazırlanacak? Halkımız zaten ekonomik sıkıntı içinde. Herkes sınavlara hazırlık kitabı alamıyor, dershaneye gidemiyor. Yani fakir aile çocuklarına haksızlık yapılıyor. Bana göre bu sistem eşitlik ilkesine aykırı. 2000’li yıllarda sayın bakanımız yine bürokrat iken durum böyleydi. Yönetici olduğum bu yıllarda okul aile birliği kanalı ile yetiştirme kursları açıp bu dershane furyasına karşı önlem almıştık. Bu konuda eşitsizliğin giderilmesi gerekir. Bu dershanelerin kurs ve etüt tekeli kırılmalı. Zaten bu akıllı telefonların egemenliğine girmiş çocuklarımız için yeni önlemler alınmalı, uygulamaya geçilen bazı kararlar önce kamuoyunda tartışılmalı iyi olan bazı uygulamalara devam edilmeli, eğitim simsarlarına fırsat verilmemeli. Bu konuda uzmanların ve çalışan eğitim emekçilerinin görüşü alınmalı kanaatindeyim. Çocuklarımıza, ailelerimize ve eğitim emekçilerine iyi bir yarıyıl tatili diliyorum.

                   Değerli Okuyucular; ben de gönüllü olarak başladığım bu gazetecilik serüvenimde üç yılımı tamamladım. Bunu yaparken hele güzellikleri yazmaktan büyük keyif alıyorum. Yazımın okunduğunu bilmek veya hissetmek bana haz veriyor. Yaptığım işin önemini daha iyi anlıyorum. Hele hiç tanımadığım bazı dostların hocam şundan da bahseder misin, demesinden mutlu oluyorum. Onun için siz okuyucularımdan bunu bekliyorum. Hayat müşterek demişler. Mademki bu evrende hep beraber yaşıyoruz, birçok şeyi paylaşmalıyız. Atatürk’ün dediği gibi ‘’Basın milletin müşterek sesidir; gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. ’’ sözüne sadık kalarak yazmaya çalışıyorum. Sayın Valimiz ve Kaymakam Bey’e günümüzle ilgili hediye ve plaketlere teşekkür ederim. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Şimdilik sağlık, huzur ve dostlukla kalın; hoşça kalın.

 MUTLULUK VE HÜZNÜ BİR ARADA YAŞADIK      

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Hocam fedarasyonun birlik beraberliği ve eğitime ve gazeteciliğin önemine güzel konulara değinmişsin teşekkürler

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam