Veli VERGİLİ

ALTERNATİF GEÇİMKAYNAKLARI ÇALIŞTAYI

featured
service

      Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, Yığılcanınsesi gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladığımdan beri ilçemizde yapılan güzel çalışmaları gündeme getirmeye çalışıyorum. Tabi olumsuz veya eksik gördüğüm bazı çalışmaları da siz okuyucularımla paylaşarak çözüm yolunda sizlerde beyin fırtınası yaratmaya çalışıyorum. Türkiye genelindeki Yığılca dernekleriyle ilçemiz kaymakamı ve belediye başkanımızın katılımı ile 2022 yılı ramazan ayında Yığılca’da yaptığımız iftar yemeğinde temelini attığımız birliktelik semeresini verdi. Derneklerimiz  mayıs ayı başında KDZ Ereğli’de Yığılcalı Dernekler Federasyonunu oluşturdular. Belediye Başkanımız Rasim Çam başta olmak üzere emeği geçen dernek başkanlarımızı kutlarım. 11 Haziran Pazar günü Bolu Derneğinde birlikteliğin bir ayağı yapıldı. Dernekler Federasyonunun son toplantısı ileri bir tarihte Yığılca Kültür Turizm Derneği himayesinde Sarıkaya Mağarası’nda yapılacağını dernek başkanı Gökhan Alkan’dan öğrendim.Ben de kendisine bu toplantıyı fırsata çevirip ilçemiz kaymakamı ve belediye başkanının gayretleri ile Yığılca alternatif geçim kaynakları  çalıştayı yapılmasını önerdim.Bu hafta bu konu üzerinde yazıp okuyucularımı konuya dahil etmek istedim.

                 Sevgili Dostlar ve Değerli Okuyucular, konuya geçmeden defalarca bu köşemde gündeme getirdiğim  ilçemiz tır parkı konusunun çözülmesinde emeği geçen değerli arkadaşım, başkanımız Rasim Çam’ı tebrik ederim. Araç sahiplerinin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. Çünkü ilçe içinde gelişi güzel park edip kul hakkına giriyorlar. Şimdi diğer araç sahipleri ve esnaflarımızda gereğini yapıp kaldırımları ve dükkanlarının önünü parsellemeseler iyi olur. Hele bazı araçların Atatürk Mahallesi’nde rastgele parkı büyük sıkıntı yaşatıyor. Bu konuda mobese kameralar ve görevliler devreye girmelidir. İhtiyacı olanlar geçici park etseler bile uyarı işaretleri vermesi gerekir. Rasim başkan sosyal medyada pazaryeri konusunu da çözeceğini açıkladı. İnşallah mahalli seçime kadar onu da halleder. Yalnız bazıları sosyal medyada başkanımızın yaptığı paylaşımlara lüzumsuz ve  gereksiz yorumlar yapıyor. Bununla ilgili daha önce yazdığım gibi biraz saygılı olalım derim. Böyle moral bozucu yorumlar yöneticilerin iş yapma şevkini kırıyor. Eleştirdiğimiz zaman çözüm önerisini de söylemek lazım. Çamur at izi kalsın ahlaklı insanların davranış biçimi değil. Seçilmiş insanlar belli bir oy teveccühü ile o makama geliyor. Biraz saygılı olmak gerekir.

              Değerli Okuyucular, gelelim bu haftaki yazımın başlığındaki ana konuya. Bu yıl malum don olayı nedeniyle ilçemizin en önemli geçim kaynağı fındıkta maalesef üreticilerimiz sıkıntı çekecekler. Sadece fındık değil bütün meyvelerde bile ürün kaybı var. Hal böyle olunca insanlarımız şimdiden geçim kaygısı yaşamaya başladılar. Bu geçim kaygısı korkarım ilçemizden göçü tetiklemez. Her yıl ortalama yedi sekiz yüz kişi göç ediyor. İlçemiz nüfusu gittikçe azalıyor. Bunun için aklı selim olanlar tekkesini önüne koyup düşünmeye başlasalar iyi olur. Onun için bu hafta bu konuyu  gündeme getirdim. İlgili paydaşlar şimdiden harekete geçerek hazırlıklara başlasalar iyi olur kanısındayım. Benim fikrim mutlaka bu çalıştayın yapılması. Bunun için ilçemiz yöneticileri, sivil toplum yöneticileri, konunun uzmanları, basın yayın olarak bizler üzerimize düşeni yapmalıyız. Çalıştayda; altarnatif tarım ürünleri için İlçe Tarım, turizm için İl Kültür Turizm Müdürlüğü, hayvancılık için İlçe Tarım, Orman İşletme Müdürlüğü, muhtarlar, STK’lar, basın ve diğer paydaşlar gerekli hazırlıkları yapıp yararlı bir sunum yapılması ve sunumların hayata geçirilmesi halkımızın yararına olacaktır. Bu çalıştayın yapılması konusunda başta KAYMAKAM, belediye başkanımız ve Vali Bey’e görev düşüyor. Fikir bizden uygulama yöneticilerimizden diyelim. 16 Haziran günü başlayacak yaz tatilinde tüm öğrencilerimize iyi tatiller dilerim. Seçim sonucunda ilçemiz ilde cumhurbaşkanına en büyük desteği verdi. İnşallah halkımız karşılığını görür. Uğradıkları bu don afetinde gerekli desteği görüp yollarımız yapılır. Haftaya başlayacak yaz mevsiminde tüm okuyucularıma bereketli bir yaz hasadı dilerim. Bu ekonomik şartlarda iyi tatiller diyemiyorum. Tuzu kuru olanlara iyi tatiller dilerim. Şimdilik sağlıkla, dostlukla kalın; hoşça kalın.

ALTERNATİF GEÇİMKAYNAKLARI ÇALIŞTAYI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 14 Haziran 2023, 07:51

    Sayın Veli hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz inşa’Allah bütün paydaşlar geç kalınmadan gerekli altyapı çalışmalarını yaparlar

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!