Veli VERGİLİ

SOSYAL MEDYA VE SEÇİM

featured
service

Değerli Dostlar, Sevgili Okuyucular, 10 Mart günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ilgililerin aldığı 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ilk turu 14 Mayıs’ta yapıldı. Milletvekilleri seçildi. Alınan karar gereği cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde %50’yi geçen olmayınca birinci turda en fazla oyu alan Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçtıroğlu arasında 28 Mayıs yani geçtiğimiz Pazar günü ikinci tur seçimi yapıldı. Seçimi %52,1’e yakın oyla kazanan Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi. Ülkemize, ilimize ve ilçemize hayırlı olsun.Tebrik eder hayırlı görevler dilerim. Nihayet bu atmosferden kurtulduk. Bu konuda daha önce yazdığım yazıda siyaseti sevmediğimi onun için tarafsız kalacağımı söylemiştim. Herkes gibi gönlümden geçen bir aday vardı ama belli etmedim. Vatana ve millete hizmet edenleri alkışlar görev yapmayanları gazetecilik vasfına göre eleştiririm. İnşallah seçilenler ülkemize ve ilçemize gerekli hizmeti yaparlar bizde eleştirmeyiz.

              Değerli Okuyucular, bu hafta üzerinde durmak istediği bu seçim döneminde sosyal medyada yapılan dezenformasyon ve paylaşımlar. Seçim atmosferine girdikten sonra sanki herkes sosyal medyada propaganda yapmaya başladı. Dostlarla haberleşmek için oluşturduğumuz whatsapp gruplarında altmış yaşını geçmiş arkadaşlar sanki siyasetçi gibi paylaşım yapar oldular. Belli bir siyasi görevi olanların paylaşım yapması normal ancak hiç alakasız arkadaşların bu siyasi paylaşımları kabak tadı verdi. Ama nihayet kurtulduk. Benim bildiğim sosyal medya bu değil. Sosyal medya, internet üzerinde insanların bilgi, düşünce ve fikirlerini paylaşabileceği, iletişim kurabileceği ve ortak ilgi alanlarına sahip olduğu çevrimiçi platformları kapsar. Whatsapp, Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn vb. gibi popüler platformlar sosyal medyanın birer örnekleridir. Sosyal medya en yakınlarımızda hızlı ve ucuz bir şekilde iletişim kurmamızı sağlar. Sosyal medyanın asıl amacı:

  1- Ülke ve dünya gündemine dair güncel gelişmeleri takip etmek,

 2- Video ve fotoğraf paylaşmak,

 3- Haberleşmek ve yeni insanlarla tanışmak,

 4- Sanat, kültür, haber sayfalarını takip etmek,

 5- Arkadaşlarımızla birlikte mültimedya oyunlar oynamaktır. Benim için sosyal medya; günümüz insanının sevinçlerini, mutluluklarını, sıkıntılarını, dertlerini, bunalımlarını dışa aktarıp paylaştıkları sanal bir dünyadır. Her bayramda, kandil geceleri ve cuma günlerinde mesajlaşma aracıdır. Dostlarımın sevinç ve üzüntülerini paylaşma yeridir.

            Oh, çok şükür seçim bitti de bu sosyal medyada tasvip etmediğim paylaşımlardan kurtulacağız. Tekrar ekmek, aş, hayat kavgası en önemli sosyal medya konularımız olacak. Hani sosyal medyada fonemen olan bazıları var ya onlara ne desen boş. Onların bu paylaşımlarını dikkate almamak lazım. Kayda değer paylaşımlar okur geçerim. Gözümde küçülmüş küçük insanlarla büyük hesaplarım olmaz. Şu saatten sonra böyle fonemin geçinenlerde fırtına kopsa bende yaprak oynamaz. Yani lüzumsuz paylaşımlara aldırmam. 1978 yılında Ward Chritensen ve randy Suess isimli iki arkadaşın bilgi paylaşımı için BBS isimli sosyal ağla başlayan sosyal medya maalesef günümüzde kötü kullanıldığında onulmaz dertlere yol açıyor. Hele bugün bazı televizyon kanalları bunlara çanak tutuyor. Bu teknoloji çağında bunlara alışacağız. Lakin sevdiğimiz dostların biraz dikkatli davranıp kırıcı olmadan paylaşım yapmaları kendilerini olduğundan fazla göstermeye çalışmamaları en büyük dileğim. İnşallah yakın bir zamanda sosyal medya düzenlemesi yapılır da insanlar hizaya gelir. Yazımın sonunda yeni seçilen Cumhurbaşkanımıza ve milletvekillerine hayırlı, sağlıklı, başarılı ve herkesin mutlu olacağı görevler temenni ederim. Tüm dostlara da sosyal medyada bilgi, sevgi, dostluk ve hoşgörülü paylaşımlar dilerim. Dostlukla, sağlıkla, huzurla kalın; hoşça kalın.

SOSYAL MEDYA VE SEÇİM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!