Veli VERGİLİ

 SEVGİ BÜTÜN ENGELLERİ AŞAR  

featured
service

Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, geçen hafta “ Sonbahar Esintileri” olarak yazdığım yazıyı yayına gönderdikten sonra bu yılın ilk karı ile tanıştık. 19 Kasım sabahı bembeyaz örtü hepimiz için hoş bir sürpriz yaptı. Sonbaharın alıştığımız güzel günlerinin böyle devam edeceğini sanan ilçemiz halkı özellikle elektrik kesintisi nedeniyle kabus gibi günler yaşadı. Hayatta ölümden başka her şeyin çaresi var. SEDAŞ çalışanları gecesini gündüzüne katarak problemi çözdüler. Yalnız sosyal medyada konuyu çarpıtıp yazanlara sözüm : Eleştirin ama bazen doğanın böyle olaylara sebep olacağını unutmayın. Çünkü ağaçlar yapraklarını dökmediği için bu kesintiler kaçınılmaz. Doğanın azizliği diyelim. Bereket fazla yağıp hem ağaçlara hem fındıklara büyük hasar vermedi. Buna da şükür diyerek bu haftaki yazıma başlıyorum.

                 24 Kasım günü ilçemizde Öğretmenler Günü’nü kutladık. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, emeklileri temsilen beni de törenlere davet etti. Sabah 10.00’da anıt parktaki Çelenk Sunma Programı’na katılıp başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimiz için saygı duruşu yapıp İstiklal Marşı’nı söyledik. O anda sinema filmi gibi geçmişi hatırladım. Kimler geldi, kimler geçti bu meydandan. Gözlerimin yaşarmasına aldırmadan törene katılanların gününü kutladım. Evime döndüğümde eski öğrenci ve öğretmen arkadaşların mesajlarıyla daha da duygulandım. Kaymakamlık’tan gelen telefonla biraz daha heyecanlandım. İlçemize yeni gelen Kaymakamımız Hüseyin Demirkol’un ziyarete geleceği söylenince hemen hanıma müjdeyi verdim. Tatlı bir telaş içinde misafirleri beklemeye başladık. Nihayet saat 11.30’da Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aldırmaz evime teşrif ettiler. Bir buket çiçekle günümü kutlamalarından büyük bir onur duydum. Hüseyin Kaymakam has Anadolu delikanlısı kibar ve cana yakın bir insan. Ben inanıyorum ki bu samimi davranışları ve mütevazi haliyle ilçemizde iz bırakan bir kaymakam olacak. Onlara teşekkür edip yolcu ettikten sonra saat 15.30’da salondaki kutlamalar için İmam Hatip Lisesine gittim. Oradaki törenleri Yığılca Çok Programlı lisesi öğretmenleri hazırlamışlar. Milli Eğitim Müdürü’nün konuşmasından sonra okul müdürlerine 100. yıl kutlamaları dolayısıyla başarı belgeleri verildi. Ardından ÇPL’nin hazırladığı güzel bir program izledik.*Emeği geçenleri kutlarım. Orada tanıdığım, tanımadığım tüm öğretmenlerin gösterdiği sevgi ve teveccühe teşekkür ederim. Kırk yıl emek verdiğim bu meslekle bir daha onur ve gurur duydum.

                Değerli Okuyucular, 3 Aralık  engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve onları daha iyi anlayabilmek için, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu konuda ülkemizde hızlı bir çalışma başlatılıp çeşitli projeler hayata geçirilmiştir. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ilan edilmiştir. Öncelikle okullarda yapılan çalışmalarla fiziksel ve zihinsel engellilere yönelik eğitimlere başlanmış, bu konuda eğitim materyalleri hazırlanmış, üniversitelerde eğitimler verilmeye başlanmıştır. Okul müdürü olarak görev yaptığım Orhangazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda özel eğitim sınıfı açarak ilçemizde ilk çalışmayı başlattım. Sınıflarında problem yaratan bu öğrencileri ayrı bir sınıfa alarak evlerinden okula kadar taşınması için araç ihalesi yaptık. İnsanların ilk başta hor baktığı bu çocukları topluma kazandırmak için bayağı emek verdim. Eskiden toplumda dışlanan, daha çok dilenci aracı olarak kullanılan bu insanlara devletin sahip çıkması bir insanlık ayıbının ortadan kalkmasını sağladı. Günümüzde bu insanlar işe girip çalışıyor. Kimseye muhtaç olmadan devlet desteği ve kendi imkanları ile ayakta duruyorsa onlar engelli değil, onları öyle gören zihniyet engellidir. Engel fizikte değil yürektedir. Engelli olmak kusur değildir. Tohum toprağa, engelli  topluma  emanettir. Engelsiz yaşam hepimizin elindedir. Engel değil destek olup onlara avuç açtırmayalım. Yarın ne olacağı belli olmaz. Hepimiz bir engelli adayıyız. Onlara acımak değil sevgi göstermeliyiz. Sevgi bütün engelleri aşar. Şimdilik sağlıkla, dostlukla, sevgiyle kalın; hoşça kalın.

 SEVGİ BÜTÜN ENGELLERİ AŞAR  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!