Sinan KAHRAMAN

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI Ve DERNEKLER

featured
service

İnsanoğlu yaşamı tek başına geçirebilecek bir şekilde yaratılmamıştır. Bunun aksine insan sosyal bir varlıktır ve kendisinden başka bir varlığa, hele hele bir başka insana muhtaçtır.
Nitekim “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözümüz bu hususu ne kadar da güzel vecizeleştirmiştir. Bu muhtaçlık ise, sadece maddi alanlarda değil manevi alanlarda da söz konusudur. Nasıl ki, kendimizde bulunmayan maddi bir şeye ihtiyaç duyuyorsak, sevgi, muhabbet, dostluk, vb. gibi manevi alanlarda da bir başka insana ihtiyaç duymaktayız.

Yüce Rabbimiz insanoğlunu sadece bir Ademden meydana getirmemiş, Ademle beraber Havva’yı yaratarak beraberliğin ve birlikteliğin ilk başlangıcını oluşturmuştur. Bu durum Kuran-ı Kerimde şöyle bildirmektedir.

Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır…”

İslam Dini Birlik ve beraberliğe çok büyük önem vermiştir. Getirilen ilkelerin hepsinde toplum faydası da amaçlanmıştır.

Dernek ve sivil toplum kuruluşları ise bu birlik beraberlik sayesinde , aynı amac ve gaye etrafında toplanmış , insanlara hizmet anlayışını önplanda tutmuş ve dahi bulundukları yerlerde insan ve çevre odaklı çalışmayı prensip edinmişlerdir .

Sivil Toplum Kuruluşları ve dernekler; insanların tek tek yapamadıklarını beraber el birliğiyle yapmasıdır . Yani birlikteliği, gönüllülüğü ve dayanışmayı temsil eder.

STK’lar bireysellikten toplumsallığa geçişi sağlar. Kısaca;Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetimler üzerindeki etkinliği, şehirleri daha çağdaş ve demokratik hale getirmektedir Bu nedenle STK’lar demokrasinin olmazsa olmaz unsurları olarak toplumsal hayatımızın odak noktasında yer almalıdır.

Sivil Toplum Kuruluşlarının etkin farkındalığını topluma hissettirmenin yolu, toplumun gereksinimlerine cevap vermekle eşdeğerdir.

Dolayısıyla Sosyal Projelere ağırlık vererek, hak temelli ve insani gereksinimlerin önündeki engelleri kaldırmaya başladıkça topluluğumuzdaki Sivil Toplum bilinci ivme kazanacaktır.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI Ve DERNEKLER

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. 27 Kasım 2023, 22:59

  Eline sağlık sayın hocam tebrik ederim. Takipteyiz inşaallah

 2. Zeki şahin
  Baş. Yardım. Bolu yığılcalılar yardımlaşma ve dayanışma derneği
  Teşekkür ederim hocam
  Kalemine sağlık

  Cevapla
 3. 28 Kasım 2023, 00:08

  Dosdoğrudur…Kardeşim ve hocam; kalemine sağlık…

  Cevapla
 4. 28 Kasım 2023, 00:29

  Tebrikler saygı değer abim

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!