Veli VERGİLİ

YIĞILCA VE TURİZM YOLU (2) – Veli VERGİLİ

service

Değerli Okuyucular, Saygıdeğer Dostlar, geçen hafta yazdığım “Yığılca ve Turizm Yolu”  yazıma okuyucularımın gösterdiği ilgiye teşekkür ederim. Gazetemizin haberi de bayağı yankı yaptı ama henüz soruna çözüm anlamında bir kazanım elde edemedik. Hafta içinde görüştüğümüz siyasetçi yetkili ve  uzmanların farklı görüşleri bu Düzce-Yığılca yolunun bir başka bahara kalacağını gösteriyor. Her seçimde söylenen “Hayaldi gerçek oldu” sloganı sanırım bu yol için gerçek olmayacak. Biz yine de Yahya Kemal’ın dediği gibi : ”İnsanlar hayalleri var olduğu sürece yaşamlarını sürdürebilirler yoksa yaşamış sayılmazlar. ” sözünü unutmayıp turizm yolu hayallerimizi yazmaya devam edelim.

Değerli Dostla, geçen haftaki yazımın son bölümünde turizm yolu dediğimiz bu yol üzerinde yapılacak turizm amaçlı yatırımlar, tesisler ve altyapı çalışmaları için önce imar planı sorununun çözülmesi gerektiğini yazmıştım. Bunun için ilk adımı atan ilçemiz muhtarları ve başkanlarını tebrik ederim. Aynı gayreti ve hassasiyeti siyaset üstü hareket ederek  belediye başkanımızla birlikte bu yola  göstermeleri hepimizin beklentisi. Bu konuyu öncelikle cumhurbaşkanımıza iletmeleri gerekir. Siyasi parti temsilcilerinin de iktidar, muhalefet birlikte  onlara destek olmaları hepimizin ortak isteği. Biz burada ne kadar yazsak da milletvekilleri mecliste  konuşsa da son söz Beştepe’de bitiyor. Bu yolda usulsüzlük yapanların ben yaptım oldu gibi oldu bittilerini kabul mü  edeceğiz? Elimizde 2023 seçimleri gibi bir kozumuz var. Türkiye’de bu yoldan sonra başlayan ne işler yapıldı. Hepsi de hayaldi gerçek oldu. Ama bizim yola gelince hayaldi hayal oldu. Hayali gerçeğe dönüştürmek için biz basınla, halkımız siyasetçisi, bürokratı ve sosyal medya ile bu yol hikayesinin peşini bırakmayalım. Hayallerimiz inşallah bir gün gerçeğe dönüşür.

Değerli Okuyucular, turizm yolundaki imar planı sorunu çözülürse ilçemizdeki muhtarlara, müteşebbislere ve halkımıza çok iş düşüyor. Öncelikle kendi çevrelerindeki yapabilecekleri turizm yatırımları ile ilgili beyin fırtınası yapmaya başlasalar iyi olur. İnsan dünyada hayal ettiği kadar vardır. Düşlerin olmadan her şey sana uzaktır. Önce hayal eder sonra gerçeğe dönüştürürüz. Unutmayalım : ”En fakir insan bir kuruşu olmayan değil bir hayali olmayandır. Hasanlar Barajı civarında olan köylerin muhtarları ve halkı, Sarıkaya muhtarı ve halkı, Yığılca’dan Yedigöllere giderken yol güzergahındaki köylerin muhtarları ve halkı, ilçemizin turizm alanlarındaki yerlerin muhtarları ve halkının bu konuda uyanık olması gerekir. Belki benim bu yazdıklarım ukalalık olarak algılanabilir. Ancak ” Atını alan Üsküdar’ı geçmeden” uyanık olmalıyız. Çünkü birileri bu yazdığım yerlerle ilgili beyin fırtınasını çoktan yapmışlar. Projeleri bile hazır. Turizm alanlarının imara açılmasını bekliyorlar. Onlar hayaldi gerçek oldu demeden biz tedbirimizi alalım, diyor bu konuda öncelikle ilçemizde müteşebbis dediğimiz ekonomik durumu iyi olanları biraz cesaretli olmaya davet ediyorum.

Değerli dostlar: ”Turizm yolu, barış ve kalkınma yoludur. Ülkenin saygınlığı, turizmin yaygınlığı ile artar. ”  Şimdi kulağımıza küpe olacak şu Kızılderili atasözlerini size hatırlatmak isterim: ”Bu topraklar bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan yanlış yapan kadar suçludur. Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.” Ekonomik durumu iyi olanlar lütfen turizmle ilgili yatırım yapmakta   biraz cesaretli olalım. Ömer Hayyam’ın şu dizeleri kulağınıza küpe olsun : “Niceleri geldi neler istediler, sonunda dünyayı bırakıp gittiler. Sen hiç gitmeyecek gibisin değil mi? O gidenler de hep senin gibiydiler.*Öldükten sonra malınız mülkünüz değil, bıraktığınız eserler konuşulacak. Önümüzdeki hafta 2022’nin son haftasına gireceğiz. Onun için gelecek hafta ilçemizde yapılan yapılamayan, hayaldi gerçek olan veya gerçek olmayanları dile getireceğim. Bu haftaki yazımı okuyup yorumlarınızı bekliyorum. Öncelikle turizm yolu ile ilgili hayallerinizi ve düşüncelerinizi dile getirin. Güzel fikirler paylaşarak hedefe ulaşır. Şimdilik dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın, hoşça kalın. 

1677 kez okundu.

YIĞILCA VE TURİZM YOLU (2) – Veli VERGİLİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yığılcanın Sesi Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!